Tag: austriake

Në Alpe kërkohet hajduti i zileve të lopëve

27/08/2019

Policia austriake në Tirol po kërkon një hajdut misterioz, i cili ka vjedhur zilet nga lopët me javë të tëra ndërsa kullosnin në Alpe. Autoritetet ... Read More

Veseli: Mos heqja e vizave për kosovarët, më shumë se një turp për BE-në

17/03/2019

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, në një intervistë për gazetën austriake “Der Standard”, ka folur për liberalizimin e vizave për Kosovën. Ai ka shprehur kritika ... Read More

Der Standard: Kryeministri shqiptar jep sinjale për “Shqipërinë e Madhe”

31/01/2019

Gazeta austriake Der Standard në një shkrim të radhës kushtuar Kosovës dhe vendeve të Ballkanit perëndimor shkruan se kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, presidenti i ... Read More

Thaçi për “Tiroler Tageszeitung”: Nuk do të ketë kufij monoetnik mes Kosovës dhe Serbisë

20/01/2019

Gazeta austriake “Tiroler Tageszeitung” ka thënë se Hashim Thaçi i sheh planet për një shkëmbim të territorit me Serbinë, si mënyrën më e mirë për ... Read More

Knajsel: Rezultati i referendumit është sinjal i qartë për mbështetje të Marrëveshjes për emrin

02/10/2018

Shefja e diplomacisë austriake Karin Knajsel konsideron se edhe krahas mossuksesit të referendumit për emrin e Maqedonisë, para së gjithash nga jehona e dobët e ... Read More