Tag: avancuar

Shtohen gjasat për shërim nga kanceri i avancuar i lëkurës

28/09/2019

Mjekët në Britaninë e Madhe kanë thënë se më shumë se gjysma e të sëmurëve me kancer të avancuar të lëkurës tashmë mund të mbijetojnë, ... Read More

Kombinimi i këtyre barnave, metodë premtuese për shërimin e kancerit

15/07/2019

Kimioterapia për trajtimin e personave me kancer të avancuar të zorrëve zakonisht nuk ka dhënë efekt. Mirëpo sipas një studimi të fundit kombinimi I tri ... Read More

Njihuni me Sophian: Roboti që qesh dhe qan ashtu si ju (Video)

01/06/2019

Në ditët e sotme, teknologjia ka avancuar së tepërmi, robotët tanimë mund të performojnë lëvizje të komplikuara me elegancë, praktikojnë lëvizje të sportit “parkour”, madje ... Read More

Teknologjia e fundit: Pajisja që iu mundëson komunikimin në 40 gjuhë të huaja

27/05/2019

Teknologjia e avancuar ‘Translaty’, po ndryshon mënyrën se si njerëzit nga vende të ndryshme komunikojnë me njëri-tjetrin Kjo pajisje ju lejon të komunikoni me pothuajse ... Read More

Sane largohet nga City, befason me skuadrën e re

15/05/2019

9:02 | 15 Maj 2019 09:02 | 15 Maj 2019 Anësori i Manchester Cityt, Leroy Sane është në bisedime të avancuar me gjigantin gjerman Bayern ... Read More

QKUK: Për 24 orë 219 raste emergjente

15/02/2019

Emergjenca e QKUK-së ka pasur gjithsej 219 raste, prej tyre, në dhomën e kujdesit të avancuar mjekësor ka pasur 35 pacientë. Kishte 49 vizita kirurgjike, ... Read More

Gjenerata re e iPhone do ta ketë portin Lightning, jo USB-C si ishte pretenduar më herët

11/02/2019

Apple ka bërë të ditur se gjenerata e re e iPhone, do të vijë me ndryshime të mëdha, si dhe sistem të avancuar pune. Raportet ... Read More

Keqtrajtimi i kafshëve me Kodin e ri penal dënohet deri në 6 muaj burg

05/02/2019

Ndryshimi dhe plotësimi i Kodit Penal të Kosovës ka avancuar në ruajtjen dhe mbrojtjen e të drejtave të kafshëve. Tash e tutje sipas Kodit të ... Read More

Deda: Marrëveshja Thaçi – Vuçiq është e shkruar, qindra kilometra do t’i jepen Serbisë

01/02/2019

Deputeti i Alternativës, Ilir Deda ka thënë se dialogimi mes Thaçit dhe Vuçiqit, ka avancuar shumë dhe se ekzistojnë dokumente të shkruara të marrëveshjes mes ... Read More