Tag: Avokati

Avokati i Popullit: Gjendja e fëmijëve në rrugë nuk ka shënuar përmirësime

23/05/2019

Avokati i Popullit, në kuadër të ushtrimit të kompetencave dhe të përgjegjësive të tij ligjore sot, publikoi Raportin me Rekomandime Ex officio nr. 514/2016, që ... Read More

Tomë Gashi: Për një rrogë, disa prej deputetëve shitën gjakun e viktimave të Kosovës dhe votuan Gjykatën Speciale (Video)

22/05/2019

Avokati Tomë Gashi ka thënë se krijimi i një Tribunali ndërkombëtarë për të gjykuar serbët është i pamundur, ndërsa sipas tij deputetët e Kosovës krijuan ... Read More

Gashi: Publikimi i fotografisë nga Brovina, për arsye politike (Video)

17/05/2019

Avokati Tomë Gashi ka thënë se sido që të jetë epilogu i fotografisë, Flora Brovina sot ka shkaktuar një skandal në Kuvendin e Kosovës. Gashi, ... Read More

Avokati Palushi: Tribunali ndaj Serbisë nuk do të ketë mbështetje ndërkombëtare (Video)

14/05/2019

Avokati Kushtrim Palushi ka thënë se nevoja për drejtësi e mijëra familjeve kosovare nuk duhet të keqpërdoret për të shtyrë përpara agjendat politike. Palushi, në ... Read More

Tomë Gashi: Rezoluta për të formuar Tribunal Ndërkombëtar për krimet serbe, vetëm “fontanë dëshirash” (Video)

15/04/2019

Avokati  Tomë Gashi, ka thënë se kërkesat e Kuvendit të Kosovës për të ngritur një gjykatë që do të gjykonte krimet serbe të luftës janë ... Read More

Avokati i Popullit del me rekomandime për deponinë e mbeturinave në Velekincë

11/04/2019

Avokati i Popullit sot publikoi Raportin me Rekomandime që ka të bëjë me menaxhimin e papërshtatshëm të deponisë sanitare të mbeturinave në fshatin Velekincë të ... Read More

Tomë Gashi: Pas shkarkimit, ish-ministri Teodosijeviq do duhej të arrestohej

10/04/2019

Avokati, Tomë Gashi ka thënë se shkarkimit të ministrit të Administratës së Pushtetit Lokal, Ivan Teodosijeviq, do të duhej të i paraprinte arrestimi i tij. ... Read More

Arianit Koci: Mbyllja e lojërave të fatit, shkelje e rëndë e të drejtave pronësore (Video)

28/03/2019

Avokati Arianit Koci, ka kritikuar vendimin e Kuvendit për ndalimin e lojërave të fatit në Kosovë. Koci, në emisionin “Debat Plus” me Ermal Pandurin në ... Read More

U shkelën të drejtat e pacientëve me taksën 30 euro për ankesat e pacientëve ndaj stafit mjekësor

07/03/2019

Shoqata e të Drejtave të Pacientëve në Kosovë deklaron se Avokati i Popullit të Republikës së Kosovës ka vërtetuar pretendimet e kësaj shoqate se Oda ... Read More

Familja Sopa kërkon 25 milionë euro dëmshpërblim, u mbajtën në paraburgim për vetëvrasjen e kryefamiljarit

22/02/2019

Avokati Tomë Gashi, përmes një postimi në profilin e tij në Facebook ka bërë të ditur se sot është dorëzuar një padi për kompensim të ... Read More

Prokuroria: Avokati Gazmend Halilaj nuk u arrestua, ai u ftua për intervistim

20/02/2019

Prokuroria Themelore në Prishtinë, ka njoftuar se avokati Gazmend Halilaj, nuk është arrestuar siç është raportuar në media, por se i njëjti ka qenë i ... Read More

Lirohet avokati Gazmend Halilaj

20/02/2019

Është liruar avokati Gazmend Halilaj, i cili u arrestua pak më parë lidhur me rastin e abuzimit të së miturës nga Drenasi. Lexo po ashtu: ... Read More