Tag: banorëve

Pija 600-vjeçare që nga koha Osmane vazhdon të servohet për Ramazan

30/05/2019

Një studiues i botanikës në Turqinë qendrore, u ofron banorëve lokal një pije të veçantë të prodhuar nga 40 lloje erëza dhe produkte të ndryshme ... Read More

Ngordhin kafshët në Drenas, banorët fajësojnë fabrikën

25/05/2019

Në një fshat të Drenasit, kafshët janë duke ngordhur. Sipas banorëve, ato po helmohen gjatë kullotave dhe më pas po ngordhin. Të njëjtit banorë, po ... Read More

Pendarovski: Kam mbështetjen e të gjithë etnive

09/04/2019

Alsat 2019-04-09T13:20:48+02:00 Kandidati për president Stevo Pendarovski, përpara banorëve të Gjorçe Petrovit sqaroi rëndësinë e Marrëveshjes së Prespës në hapërimin e vendit drejt BE-së dhe ... Read More

Pendarovski: T’u japim legjitimitet shtesë politikave aktuale

08/04/2019

Alsat 2019-04-08T13:03:57+02:00 Kandidati për president i shumicës para banorëve të Komunës së Karposhit foli për planet e tij për të ndihmuar politikat aktuale zhvillimore dhe ... Read More

Për një muaj nëntë raste të pickimit nga rriqrat

06/04/2019

Rriqrat prej kohësh janë një shqetësim serioz i banorëve të komunës së Malishevës. Vitet po kalojnë, mirëpo nuk u bë një zgjidhje njëherë e mirë ... Read More

Mulliri qindra vjeçar në Metehi të Podujevës, shërbeu edhe gjatë luftës së fundit (Video)

26/03/2019

 “Te mullini” ishte vendtakimi i banorëve të fshatit, të cilët përveç që shkonin të bluanin misrin aty, e shfrytëzonin rastin edhe të takoheshin me shokët. ... Read More

Jashari përkrah banorët e Çirezit lidhur me shqetësimet për aktivitetin e gurthyesit në këtë fshat

25/03/2019

Kryetari i komunës së Skënderajt Bekim Jashari ka dal me një deklaratë në lidhje me shqetësimet e banorëve të fshatit Çirez. Sipas njoftimit dërguar mediave, ... Read More

Vasili: Nëse qeveria nuk larohet vet, do ta largojë populli

20/03/2019

Ish-deputeti i LSI-së, Petrit Vasili nga protesta e banorëve të Unazës dha një mesazh për policinë, duke deklaruar që mos i afrohen banorëve. “Sot nga ... Read More

Në Orllan dhurohet gjak për të nderuar heronjtë e kombit

31/01/2019

Shoqëria civile nga Komuna e Podujevës, në bashkëpunim me komunitetin e banorëve të Orllanit, për nder të 31 janarit, ditës së rënies së heronjve të ... Read More

Dëmshpërblimi për “Sopotin”, në procedurë qeveritare

17/12/2018

17 Dhjetor 2018 / 16:14 Alsat mëson se pala mbrojtëse e banorëve të Sopotit të cilët u dënuan padrejtësisht, ka arritur marrëveshje me avokatin e ... Read More

Blerje e ulët e mollës në rajonin e Prespës

25/11/2018

25 Nëntor 2018 / 17:19 Thasë të tërë me molla kalben nëpër oborret e banorëve të Prespës pasi blerja e rendimentit këtë vit ka shënuar ... Read More

Pollog, bie dukshëm numri i nxënësve dhe studentëve

18/11/2018

18 Nëntor 2018 / 16:30 Shpërngulja e banorëve nga Maqedonia dhe ulja e natalitetit ka ndikuar dukshëm në uljen e numrit të nxënësve dhe studentëve. ... Read More