Tag: Bashkimit

Thaçi, nga Hasi i Shqipërisë: Do të jetojmë në një shtet të përbashkët

25/05/2019

Mundësinë e bashkimit të Luginës me Republikën e Kosovës, presidenti i vendit, Hashim Thaçi e ka përmendur edhe para qytetarëve të Hasit, derisa pranoi dekoratën ... Read More

Apostolova viziton qendrat e votimit në veri: Shpresoj që ata të cilët zgjedhen nuk do të japin dorëheqje

19/05/2019

Shefja e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Natalya Apostolova, po qëndron në veri të Mitrovicës, ku po mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar të ... Read More

Apostolova bën thirrje për zgjedhje transparente në komunat veriore të Kosovës

17/05/2019

Shefja e zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë Natalya Apostolova ka lëshuar sot një deklaratë për media në lidhje me zgjedhjet në katër komunat në ... Read More

Isufi: Ideja e ndryshimit të kufijve çon në luftë, Mogherinit i ka rënë vlera

08/05/2019

Nënkryetari i AAK-së, Ahmet Isufi, ka thënë se vlera e përfaqësueses së Lartë të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, ka rënë. Duke folur të mërkurën në ... Read More

Haxhiu thotë se punëtorëve iu ka humbur shpresa edhe te protesta, prandaj festojnë për 1 Maj

01/05/2019

Kryetar i Këshillit organizativ të protestës së Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Kosovës, Abedin Haxhiu, ka thënë se punëtorët kosovarë edhe këtë herë zgjodhën ... Read More

KB Prishtina e fiton lehtësisht sfidën e parë kundër KB Bashkimit

23/04/2019

KB Prishtina ka shënuar fitore të lehtë ndaj KB Bashkimit në ndeshjen e parë gjysmëfinale të Play Offit në basketbollin e Kosovës. Kryeqytetasit kanë arritur ... Read More

BE-ja përshëndet lidhjen e fortë të Ukrainës me demokracinë pas fitores së Zelensky

22/04/2019

Alsat 2019-04-22T11:19:53+02:00 Liderët kryesorë të Bashkimit Europian uruan sot komedianin, Volodymyr Zelensky pas fitores së tij në presidencialet në Ukrainë, pasi vlerësuan se procesi zgjedhor ... Read More

Sistemi i edukimit s’ka arritur maksimumin, por perspektiva është e garantuar

15/04/2019

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MAShT), Shyqiri Bytyqi dhe shefja e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Nataliya Apostolova kanë hapur edicionin e diskutimit ... Read More

Reka: Serbia do ta njohë Kosovën brenda 2-3 viteve

14/04/2019

Hapja e kapitullit të 35 të Bashkimit Evropian për dialogun Prishtinë-Beograd, do të bëjë që Serbia të njohë pavarësinë e Kosovës brenda 2-3 viteve, ndryshe ... Read More

Kosova, një dekadë në kërkim të liberalizimit të vizave

06/04/2019

Kosova po vazhdon të marrë rekomandime pozitive nga institucione të Bashkimit Evropian (BE) për liberalizim të vizave, por qytetarët po vazhdojnë të mos kenë të ... Read More

Ahmeti – Koja: BDI e përgatitur për zgjedhjet presidenciale

29/03/2019

Alsat 2019-03-29T10:03:05+01:00 Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti është takuar me Ambasadorin Klemens Koja, shef i misionit të OSBE në Shkup. Lideri i ... Read More

Në Strasburg miratohet dokumenti me të cilën rekomandohet fillimi i bisedimeve për anëtarësimin e Maqedonisë në BE

28/03/2019

S A 2019-03-28T13:25:18+01:00 Në kuadër të Komitetit të përbashkët kuvendar në mes Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Bashkimit Evropian, e cila sot u mbajt ... Read More