Tag: bimë

Ylli Merja: Vuani nga anemia, ja si ta trajtoni me hithra

27/04/2020

Voltiza Duro – Hithra është një bimë me të vërtetë e mrekullueshme që ka një përhapje pothuajse mbarëbotërore dhe në të gjitha trevat edhe në ... Read More

Rigoni kundë kollës, dy kurat ideale për përdorim në shtëpi

14/02/2020

Rigoni është një bimë mjekësore që përdoret jo vetëm në kuzhinë, por edhe për trajtimin e shumë problemeve shëndetësore. Këtu përfshihet kolla, e ftohura, problemet ... Read More

Arsyet për t’i thënë jo kafeinës

17/12/2019

Kafeina është lëndë e veçantë që gjendet në kokrrat e kafesë e në disa bimë të tjera. Kafja përmban 1,2% kafeinë ndërsa çaji 1,9%, kjo ... Read More

Kjo është bima numër 1 për mbrojtjen e mëlçisë

14/12/2019

Thistle, ose në shqip gjembaç është një bimë e klasit të parë që mbron mëlçinë nga toksiciteti kimik.Ajo stimulon fazën I dhe fazën II të ... Read More

Kjo është bima e cila mbron mëlçinë

14/12/2019

Një ndër to është gjembaçi, ose në gjuhën mjekësore Thistle. Kjo bimë stimulon fazën 1 dhe fazën 2 të rrugëve enzimatike të detoksifikimit të mëlçisë, është shumë ... Read More

Kjo bimë shëron edhe sëmundjet më të rrezikshme: Si ta përgatisni

05/11/2019

Kjo lloj bime është më e arritura në rajonin tonë, por a e dini se kjo u ka ndihmuar shumë njerëzve për të shëruar sëmundjet ... Read More

Kjo bimë ka forcë shëruese: Mbron nga sëmundjet dhe ngadalëson plakjen!

25/10/2019

Në vazhdim lexoni cilat janë ato të mira shëndetësore që i sjell kjo bimë e cila mbin vetëBurdullaku është bimë e cila rritet gjithandej përreth ... Read More

Bima e mrekullive, ndalon menjëherë rënien e flokut

08/08/2019

Shpesh herë ketë bimë e përdorim por nuk e dinim që ajo ndihmon edhe kundër rënies së flokëve.Rozmarina (Rosmarinus officinalis, siç e kanë quajtur grekët ... Read More

Hithrat, bimë magjike që kurojnë shumë sëmundje

17/07/2019

Hithrat janë bimë, të cilat nga shumica e njerëzve nuk njihen, apo trajtohen si bimë pa asnjë përfitim. Mirëpo në të vërtetë hithrat janë një ... Read More

Katër lulet helmuese që vrasin me një fletë

04/06/2019

Edhe pse janë shumë të bukura, disa bimë janë aq toksike sa që mund të helmojnë njeriun me vetëm një fletë. Kjo është lista e ... Read More

Pas këtij lajmi nuk do mbani më në shtëpi Aloe Vera

31/03/2019

Kjo bimë, pavarësisht aftësisë së saj kuruese, mund të ketë dhe efekte anësorë nëse përdoret në mënyrën e gabuar. Në formë xheli ose lëngu për ... Read More

Çaji shtëpiak me majdanoz që i shëron këmbët e ënjtura për pak ditë

27/03/2019

Majdanozi zakonisht përdoret në gatim, por kjo bimë ka edhe shumë veti shëndetësore. Kjo bimë e gjelbër është e mbushur me vitaminë A, B, C, ... Read More