Tag: bimore

Si të përdorni dafinën për të kuruar infeksionet dhe problemet e zemrës

03/02/2020

Gjethet e dafinës janë të pasura me përbërës bimorë, vitamina dhe minerale plot vlera dhe ndihmojnë tretjen dhe shmangin çrregullimet në këtë sistem. Nëse pini ... Read More

Kush duhet të bëjë kujdes nga konsumimi i çajit jeshil

13/01/2020

Çaji jeshil është një ndër çajrat bimorë më të vjetër të njerëzimit. Atij iu dha rëndësi e menjëhershme për përfitimet që i sjell shëndetit, ku ... Read More

Pse duhet të konsumoni limon gjatë dimrit

06/01/2020

Limonët kanë përbërje të lartë vitamine C, fibër dhe përbërës të ndryshëm bimorë të dobishëm.Këto lëndë ushqyese bëjnë që limoni të sjellë një numër përfitimesh ... Read More

​Yndyrat e nevojshme për të rritur jetëgjatësinë

14/08/2019

Një dietë që zëvendëson yndyrat në mish me ato të gjendura tek produktet bimore mund të ul rrezikun e vdekjes së parakohshme të njerëzve me ... Read More

Djathi është sekreti për një jetë të gjatë

10/05/2019

Ju falet nëse deri tani keni menduar se një dietë bimore është mënyra më e mirë për të jetuar më gjatë. Tani, hulumtuesit kanadezë kanë ... Read More

Tinkturat bimore – Aplikimi terapeutik, si përgatiten, ku t’i gjeni dhe gjithçka tjetër rreth tyre!

26/02/2019

Tinkturat bimore janë ekstrakte të koncentruara të bimëve me përmbajtje të alkoolit si tretës të tyre, të cilat kanë përfitime të jashtëzakonshme shëndetësore. Nëse jeni ... Read More

Superushqimet – Çka janë dhe cilat janë benefitet e tyre

09/01/2019

Superushqimet janë shtesa dietike, shumica me bazë bimore, disa me bazë nga peshkut dhe një spektër i ngushtë janë me bazë nga prodhimet e qumështit. ... Read More