Tag: bisedimeve

Gjermania pro Shqipërisë, i kërkon Budenstagut të votojë hapjen e bisedimeve

19/05/2019

Qeveria Gjermane i kërkon Budenstagut gjerman të marrë vendimin për hapjen e bisedimeve për anëtarësimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në union. Majkëll Rut, ... Read More

Samiti i Berlinit dhe ai i Parisit përpjekje për zhbllokimin e dialogut Kosovë-Serbi

11/05/2019

Mundësitë e zhbllokimit të bisedimeve Kosovë-Serbi, që do të mund të çonin drejt marrëveshjes përfundimtare me njohje reciproke, u diskutuan edhe në Samitin e Berlinit, ... Read More

Ekskluzive: Platforma e dialogut thotë se sovraniteti i Kosovës është i padiskutueshëm (Dokument)

15/02/2019

Draft-platforma e hartuar nga delegacioni i Kosovës i bisedimeve i jep një goditje përpjekjeve për shkëmbim të territoreve. Telegrafi dhe RTV Dukagjini kanë siguruar një ... Read More

PVD: Marrëveshja Kosovë-Serbi nuk do të ishte e plotë, pa përgjigje për pozitën e shqiptarëve në Luginë

25/01/2019

Partia për Veprim Demokratik konsideron se në prag të nisjes së fazës finale të bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë, të cilat duhet të rezultojnë jo ... Read More

Rusia vë në pikëpyetje mënyrën e ndryshimit të emrit

16/01/2019

16 Janar 2019 / 12:05 Rusia nuk është kundër ndryshimit të emrit të Maqedonisë dhe as bisedimeve ndërmjet Greqisë dhe Maqedonisë për emrin, por e ... Read More

Fox News: Trump po kërkon marrëveshje paqeje mes Kosovës dhe Serbisë

07/01/2019

Media amerikane “Fox News” i ka kushtuar një artikull Kosovës, në veçanti bisedimeve që janë duke u zhvilluar mes Kosovës dhe Serbisë në Bruksel. Administrata ... Read More

Emri, “To Vima”: Koha rrjedh, zgjidhja largohet

30/04/2018

30 April 2018 / 13:52 Gazeta greke “To Vima” shkruan se atmosfera e bisedimeve për zgjidhjen e çështjes së emrit, në 20 ditët e fundit, ... Read More

Maqedonia morri rekomandim të pastër për në BE

17/04/2018

17 April 2018 / 17:41 Komisioni Evropian rekomandoi zyrtarisht hapjen e bisedimeve për anëtarësim me Maqedoninë. Brukseli vlerësoi pozitivisht progresin e arritur në zbatimin e ... Read More