Tag: Daçiq

Daçiq: Asnjëherë nuk na kanë pyetur çfarë duam me Kosovën

17/03/2019

Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiq, ka thënë se me përfaqësuesit e bashkësisë ndërkombëtare kurrë nuk ka pasur bisedime se çfarë dëshiron Serbia ... Read More

Daçiq thotë se ndërkombëtarët po luajnë lojë të dyfishtë për taksën

16/03/2019

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, ka akuzuar ndërkombëtaret se po luajnë lojë të dyfishtë në lidhje me taksën që Kosova i ka vendosur ... Read More

Daçiq: Serbia në vitin 2005 kishte një ofertë për ndarjen e Kosovës, nga bashkësia ndërkombëtare

22/02/2019

Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiq konsideron se një marrëveshje me Prishtinën do të jetë e pamundur, pasi sipas tij, shqiptarët nuk e dëshirojnë një ... Read More

Daçiq: Për demarkacionin me Kosovën do të vendoset me referendum në Serbi

20/02/2019

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë se demarkacioni i kufirit me Kosovën nuk është propozim zyrtar, por ide e zyrtarëve ... Read More

Daçiqit i ngutet, kërkon marrëveshje me Kosovën para se Biden të vjen në pushtet në SHBA

11/02/2019

Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë se tani është momenti i duhur që në arenën ndërkombëtare të bëhen lëvizje në ... Read More

​Daçiq: Taksa, vendim politik, nuk ka dialog pa heqjen e saj

08/02/2019

Shefi i diplomacisë së Serbisë, Ivica Daçiq tha se vendimi i Prishtinës për vendosjen e taksës 100 për qind ndaj mallrave serbe është politik. Ai ... Read More

Daçiq: Marrëveshja me Kosovën të arrihet gjatë mandatit të Donald Trump

03/02/2019

Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiq, ka thënë se Serbia duhet ta shfrytëzojë momentin pozitiv në marrëdhëniet ndërkombëtare për të arritur një marrëveshje me Kosovën, ... Read More

Daçiq: Serbia nuk mund ta tregojë në detaje planin që ka për Kosovën

24/01/2019

Ministri i jashtëm serb, Ivica Daçiq ka thënë se ai “nuk mund që në detaje të tregojë se cili është plani serb në dialogun mes ... Read More

Daçiq: Taksa “lojë” e përbashkët e kreut shtetëror të Kosovës, por do ta pësojë Haradinaj

20/01/2019

Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiq, duke komentuar thirrjen indirekte të presidentit Thaçi drejtuar kryeministrit Haradinaj për heqjen e taksës ndaj mallrave serbe, ... Read More

Daçiq: Nuk presim marrëveshje me Kosovën gjatë vitit 2019

06/01/2019

Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiq, nuk beson se gjatë vitit 2019 do të përfundojnë bisedimet dhe të arrihet ndonjë marrëveshje mes Kosovës ... Read More

Daçiq: SHBA dhe Rusia kanë folur për ceremoninë e nënshkrimit të marrëveshjes Kosovë-Serbi në Shtëpinë e Bardhë

30/12/2018

Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiq, ka thënë se Shtetet e Bashkuara kanë shprehur gatishmërinë e tyre për të organizuar ceremoninë e nënshkrimit të marrëveshjes ... Read More

Daçiq: SHBA-të pro nënshkrimit të marrëveshjes mes Beogradit dhe Prishtinës sikurse Izraeli me Egjiptin

21/12/2018

Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiq, ka deklaruar se SHBA-të janë të gatshme të organizojnë nënshkrimin e marrëveshjes midis Beogradit dhe Prishtinës, sipas marrëveshjes së ... Read More