Tag: deklaroi

Komisioni Evropian nis hetimet ndaj “Google Jobs”

30/08/2019

“Në lidhje me ‘Google Jobs’, hetimi ynë paraprak po vazhdon”, deklaroi një zëdhënës i shefit ekzekutiv evropian, pas komenteve të bëra të martën, mbi këtë ... Read More

Hahn: BE nisi negociatat me Serbinë edhe pse duhet zgjidhur situatën rreth dialogut me Kosovën

26/05/2019

Komisionari evropian për Zgjerim, Johannes Hahn, deklaroi sot se BE-ja “ka filluar negociatat me Serbinë, edhe pse ende duhet të zgjidhet situata rreth dialogut me ... Read More

Basha: Nuk do të ketë zgjedhje në 30 qershor, grushti i shtetit do të ndalet

21/05/2019

Kreu i demokratëve, Lulzim Basha nga Berati ku mbajti një takim me qytetarët deklaroi se 30 qershori është një tentativë për një grusht shteti kushtetues. ... Read More

Vulin dëshiron kufi të fortë me Kosovën

13/05/2019

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vulin, deklaroi sot se Prishtina zyrtare nuk dëshiron dialog dhe se ideja e korrigjimit të kufijve nuk e gëzon, ... Read More

Thaçi tregon se kush e propozoi planin e korrigjimit të kufijve

09/05/2019

  Presidenti serb, Aleksandër Vuçiq ditë më parë deklaroi se ideja e tij për korrigjim të kufijve mes Kosovës e Serbisë ka vdekur. “Idetë e ... Read More

​Rama: KE-ja ishte e qartë, ne i bëmë detyrat e shtëpisë

06/05/2019

Kryeministri shqiptar, Edi Rama deklaroi se Komisioni Evropian në Tiranë, pas një pune të rëndësishme, dha shenjën pozitive për hapje të negociatave, e kjo do ... Read More

Pacolli: S’ka pajtim pa ndëshkimin e Beogradit

01/05/2019

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, deklaroi se pajtimi mes Serbisë dhe Kosovës nuk do të jetë i mundur me ... Read More

Kocijançiq: Dialog është vetëm ai që ndërmjetësohet nga BE-ja

30/04/2019

Zëdhënësja e BE-së Maja Kocijançiq deklaroi sot se shefja e diplomacisë evropiane Federica Mogherini është gati të organizojë një raund të ri të dialogut Beograd-Prishtinë, ... Read More

Daçiq: Samiti i Berlinit ka sukses vetëm nëse Prishtina e heq taksën

29/04/2019

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, deklaroi se nuk duhet të pritet që samiti i Berlinit të ketë karakter historik për dialogun mes Prishtinës ... Read More

Kryemadhi i përgjigjet Ramës: Mos vazhdo të provokosh shqiptarët

25/04/2019

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, deklaroi se protestat në Shqipëri janë paralajmërim për kryeministrin Edi Rama. Kryemadhi i kërkoi Ramës të dorëhiqet, sepse sipas saj, ... Read More

Vuçiq ankohet edhe në Kinë: Jam i tronditur me ‘arrogancën” e Prishtinës

24/04/2019

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi sot se është i shqetësuar në lidhje me parandalimin e Listës Serbe për të marrë pjesë në zgjedhjet në ... Read More

Melescanu: Mirëpresim anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO

19/04/2019

Alsat 2019-04-19T20:50:12+02:00 Ministri rumun i Punëve të Jashtme, Teodor Melescanu deklaroi sot se Rumania mirëpret anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO. Melescanu, i bëri ... Read More