Tag: delegacionit

Presidenca i përgjigjet Ramës e BE-së: Le të këndojnë ‘na fitorja në fitorje’

23/05/2019

Ka ardhur një përgjigje tjetër nga Presidenca, pas reagimeve të kryeministrit Edi Rama dhe delegacionit të BE në vendin tonë për deklaratat e bëra dje ... Read More

Ambasadori Soreca: Reforma në drejtësi të jetë prioritet për çdo politikan shqiptar

22/05/2019

Kreu i delegacionit të BE-së, ambasadori Luigi Soreca, ka reaguar ndaj deklaratave të presidentit të Shqipërisë Ilir Meta, i cili u shpreh i shqetësuar me ... Read More

Limaj: Askush, përfshirë edhe Thaçin, nuk mund të dalë nga Kushtetuta dhe platforma për dialog

20/05/2019

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, ka thënë pozicioni i tij shtetëror si zëvendëskryeministër dhe si bashkëkryesues i Delegacionit Shtetëror për Bisedime me Serbinë nuk ia ... Read More

Limaj për ndalimin e zyrtarëve serbë të Qeverisë së Kosovës: BE të mos tolerojë sjelljet e tilla të Serbisë

11/05/2019

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, njëherësh bashkëdrejtues i Delegacionit Shtetëror për Bisedime me Serbinë, ka reaguar pas ndalimit të zyrtarëve të Qeverisë së Kosovës në ... Read More

Limaj: Nuk ka zhvillim më pozitiv se sa dëshmia e Vasfije Krasniqit në Kongresin Amerikan

03/05/2019

Zëvendëskryeministri i Kosovës, njëherësh bashkëdrejtues i Delegacionit Shtetëror për Bisedime me Serbinë, Fatmir Limaj ka thënë se me platformën për bisedime me Serbinë, parashihet krijimi ... Read More

Kjo është agjenda e Samitit të Berlinit

28/04/2019

Presidenti Hashim Thaçi, në emër të delegacionit të Kosovës, nesër para Samitit të Berlinit do të zhvillojë një takim me Përfaqësuesen e Lartë të BE-së ... Read More

Peterle: Maqedonia e Veriut meriton fillimin e negociatave

10/04/2019

Alsat 2019-04-10T18:00:49+02:00 Kryetari i delegacionit të Parlamentit Evropian për Republikën e Maqedonisë së Veriut, eurodeputeti slloven Alojez Peterele vlerëson se do të ishte e padrejtë ... Read More

Vjosa Osmani: Nder për mua ta përfaqësoj Kosovën, dhe të zgjedhem në Bordin e Rrjetit Global Parlamentar

09/04/2019

Kryesuesja e delegacionit të Kosovës në Washington, Vjosa Osmani, ka pohuar se është nder për të që ta përfaqësojë vendin dhe të zgjedhet në Bordin ... Read More

Ministri gjerman për DW: Ka rënë interesi strategjik për Ballkanin Perëndimor

06/04/2019

Alsat 2019-04-06T20:18:44+02:00 Sekretari i Shtetit në Ministrinë e Jashtme Michael Roth ishte pjesë e delegacionit që shoqëroi presidentin gjerman, Frank-Walter Steinmeier, në vizitën e tij ... Read More

Incident diplomatik në Tiranë, delegacioni serb nuk pranon të ulet në tryezë me homologët nga Kosova

05/04/2019

Shtyhet Konferenca mbi Klimën në Ballkanin Perëndimor, për shkak të një incidenti mes delegacionit serb dhe atij kosovar. Konferenca është shtyrë për shkak se delegacioni ... Read More

PSD kundër pezullimit të taksës ndaj Serbisë

30/03/2019

Anëtari i delegacionit shtetëror të Kosovës për bisedimet me Serbinë Visar Ymeri mendon se Qeveria e Kosovës nuk duhet ta pezullojë taksën 100 për qind ... Read More

Limaj: Është në interes të Serbisë ta njohë Kosovën

30/03/2019

Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe bashkëkryesuesi i Delegacionit Shtetëror për Bisedime me Serbinë, Fatmir Limaj ka thënë se me miratimin e Platformës për Dialog me Serbinë, ... Read More