Tag: dhënave

Aeroportet dhe linjat ajrore më të sakta në botë për vitin 2020

04/01/2020

Sipas të dhënave dhe analizës të industrisë së udhëtimeve Cirium këto janë aeroportet dhe linjat ajrore më të sakta në botë për vitin 2020. Linjat ... Read More

KSHZ: Jehona e votuesve deri në ora 15:00 arriti në 28.89 për qind (video)

21/04/2019

Alsat 2019-04-21T15:38:20+02:00 Deri në ora 15:00 sipas të dhënave të Komisionit Shtetëror Zgjedhorë (KSHZ), jehona e votuesve ka arritur në 28.89 për qind. Sipas kreut ... Read More

Reporterë pa kufij: Gabim informatik në të dhënat për vitin 2018

18/04/2019

S A 2019-04-18T13:47:48+02:00 Reporterë pa kufij i kërkon falje opinionit për konfuzionin rreth të dhënave në faqen e tyre për vitin 2018. Për shkak të ... Read More

Shqipëria me pagën minimale më të ulët në Europë

18/04/2019

Paga minimale në Shqipëri është 211 euro, ndërsa në Maqedoni 240 euro, sipas të dhënave të Eurostat, që i referohen janarit 2019. Por, ndonëse në ... Read More

Prej vitit 2010 Kosovën e lëshuan rreth 189 mijë persona

13/04/2019

Profesori Rifat Blaku ka thënë se në bazë të të dhënave që ai i posedon numri i azilkërkuesve kosovarë në vendet e Europës nga viti ... Read More

Yahoo duhet të paguajë 118 milionë $ për hakimin e 3 miliardë përdoruesve

11/04/2019

Vëmendja tek Yahoo është rikthyer pas thyerjeve masive të të dhënave dy vite më parë. Kësaj here bëhet fjalë për dëmshpërblimin që kompania duhet të ... Read More

Tërmet në jug të Shqipërisë, nuk raportohet për viktima

06/04/2019

Lëkundje tërmeti gjatë orëve të para të mëngjesit janë ndjerë në jug të Shqipërisë. Sipas të dhënave zyrtare nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe ... Read More

Kosova është e para në Evropë, për të keq – kryeson listën e vendeve me tkurrjen më të madhe të popullsisë (Foto)

01/04/2019

Sipas të dhënave të një ankete të Këshillit Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë (ECFR), Kosova zë vendin e parë në Evropë, sa i përket tkurrjes ... Read More

Brenda 5 viteve, Kosovën e lanë mbi 170 mijë qytetarë

31/03/2019

Sipas të dhënave zyrtare brenda 5 viteve, mbi 170 mijë qytetarë u larguan nga Kosova. Përfaqësues të organizatave për mbrojtjen e të drejtave të njeriut ... Read More

Eksportet, 105 milionë euro humbje në 2018 nga zhvlerësimi i euros

21/01/2019

Eksportet arritën në 310 miliardë lekë për vitin 2018, sipas të dhënave të INSTAT, duke arritur në një nivel rekord, me një rritje prej 13.7% ... Read More

Koleksioni më i madh ndonjëherë i emaileve dhe fjalëkalimeve të hakuara, përfshinë më se një miliard llogari private (Foto)

17/01/2019

Është zbuluar dhe ekspozuar koleksioni më i madh ndonjëherë i të dhënave nga llogaritë private, që përfshijnë më se një miliard kombinime të emaileve dhe ... Read More

“Zgjedhjet”, ekspertët rekomandojnë votimin elektronik

17/01/2019

17 Janar 2019 / 10:19 Votimi elektronik dhe baza biometrike e të dhënave të votuesve duhet të jenë dy risitë teknologjike të cilat do të ... Read More