Tag: dialogu

Bojkoti i Superiores, flet ministrja Denaj: Sporti të mos përdoret si shantazh ndaj qeverisë

15/09/2020

Në mungesë të një dialogu, përfaqësuesit e qeverisë, të angazhuar për të zgjidhur bojkotin që Superioreja ka ndërmarrë, kanë vendosur ti përgjigjen publikisht Ligës së ... Read More

Shasha: Takimi Haradinaj – Merkel nuk do t’i sjellë Kosovës liberalizimin e vizave në qershor

22/05/2019

Liberalizimi i vizave, dialogu mes Kosovës e Serbisë dhe zhbllokimi i tij, heqja ose pezullimi i taksës ndaj produkteve serbe e boshnjake, pritet të jenë ... Read More

​Thaçi: Vuçiq, person i vështirë për të negociuar

16/04/2019

Dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është ndërprerë tash e saj muaj, pasi pala serbe ka vendosur kushte për heqjen e taksës ndaj mallrave të tyre.Ndërkohë ... Read More

Kush do të negociojë në emër të Kosovës me Serbinë?

13/04/2019

Ndonëse dialogu ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit ka mbetur i ngrirë që nga nëntori i vitit të kaluar, kur Qeveria e Kosovës vendosi taksën doganore 100 për qind ... Read More

Pacolli: Dialogu në Bruksel nuk po zhvillohet për territore

12/04/2019

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, ka deklaruar se dialogu me Serbinë është i domosdoshëm për të gjetur zgjidhje për qytetarët e të dyja ... Read More

LDK e VV: Dialogu të kthehet në pikën zero dhe të shkohet në zgjedhje

05/04/2019

Dialogu me Serbinë duhet të kthehet në pikën zero, dhe bashkë me këtë duhet të shkohet në zgjedhje të reja për të fituar legjitimitetin politik ... Read More

Analistët: Deri në qershor s’ka dialog mes Kosovës dhe Serbisë

25/03/2019

Dialogu mes Prishtinës dhe Beogradit vështirë se mund të fillojë para qershorit të këtij viti. Kështu mendojnë njohës të zhvillimeve politike në vend. Sipas tyre ... Read More

Ahmeti thotë se Kosova nuk ka ‘plan B’ për vazhdimin e dialogut

23/03/2019

Dialogu tre palësh ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian ka mbetur i pezulluar. Kjo për shkak të taksës së vendosur nga Qeveria ... Read More

Veseli e paralajmëron Haradinajn: Nuk rri në një Qeveri që dëmton raportet e Kosovës me SHBA-në

11/03/2019

Dialogu Kosovë-Serbi aktualisht është bllokuar, pas situatës së krijuar me vendosjen e taksës dhe refuzimit të Kryeministrit Ramush Haradinaj për ta dëgjuar kërkesën e SHBA-ve ... Read More

Shteti serb kërkon heqjen e taksës, por vazhdon kundër lobimit të Kosovës në Interpol

01/03/2019

Institucionet e shtetit serb kanë kërkuar largimin e taksës për të vazhduar dialogu, në anën tjetër ka filluar fushatën e dytë kundër anëtarësimit të Kosovës ... Read More

Reçica: Papunësia nuk zbutet nëse nuk bëhet një plan nacional nga Qeveria

21/02/2019

Instituti Demokraci për Zhvillim (D4D) ka publikuar sot manifeston “Dialogu Social për Fuqizim”, në një bashkëbisedim në mes të Ministrit të Punës dhe Mirëqenies Sociale, ... Read More

Çelaj: Fuqizimi i bashkëpunimit me shoqërinë civile i domosdoshëm për procesin integrues

20/02/2019

Në punëtorinë “Dialogu me shoqërinë civile në procesin e Integrimit Evropian”, në kuadër të projektit të bashkëpunimit të GIZ-MIE me OSHC (Organizatat e Shoqërisë Civile), ... Read More