Tag: Dialogun

Limaj pas vizitës Berlin: Kosova shumë shpjet do të fitojë liberalizimin e vizave

18/05/2019

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj në takimet që ka zhvilluar në Berlin, ka diskutuar për dialogun Kosovë-Serbi, çështjen e liberalizimit të vizave dhe ka shprehur ... Read More

Ekipi negociator ka mbetur “pa punë”, por jo edhe pa paga

14/05/2019

Ekipi negociator i Kosovës për dialogun me Serbinë, aktualisht ka mbetur pa punë për shkak të mosvazhdimit të dialogut në Bruksel, i cili ka ngecur ... Read More

Kocijançiq: Mogherini, e vetmja ndërmjetësuese në dialog

06/05/2019

Federica Mogherini mbetet e vetmja ndërmjetëse në dialogun mes Prishtinës dhe Beogradit. Kështu ka thënë për gazetën serbe “Novosti” zëdhënësja e saj Maja Kocijançiq, në ... Read More

Analistët për takimin e krerëve të shtetit: Mesazhe të paqarta

04/05/2019

Takim me mesazhe aspak të qarta dhe pa ndonjë platformë se si duhet të dilet me një zë në dialogun me Serbinë. Ky është vlerësimi ... Read More

Thaçi: Në Samitin e Berlinit e pamë se sa e dobët është Evropa

02/05/2019

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi beson që Uashingtoni duhet të ketë rol në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë pasi që Bashkimi Evropian është i dobët. ... Read More

Si vlerësohet në Kosovë samiti i Berlinit

02/05/2019

Kosova nuk i beson krejtësisht BE për dialogun me Serbinë, kërkon përfshirje të SHBA-së në proces. Për presidentin e Kosovës, perspektiva e premtuar e BE-së ... Read More

Ekipi negociator pa punë, në pritje të zhbllokimit të bisedimeve

18/04/2019

Drejtuesit dhe anëtarët e Ekipit negociator të Kosovës për dialogun politik me Serbinë, thonë se për shkak të mosvazhdimit të dialogut në Bruksel ndërmjet palëve, edhe puna ... Read More

Ruçi: Shqipëria mbështet dialogun Kosovë-Serbi

16/04/2019

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruçi, tha se Shqipëria mbështet dialogun Kosovë-Serbi. Në ditën e dytë të vizitës në Itali, Ruçi u prit nga ... Read More

Reka: Serbia do ta njohë Kosovën brenda 2-3 viteve

14/04/2019

Hapja e kapitullit të 35 të Bashkimit Evropian për dialogun Prishtinë-Beograd, do të bëjë që Serbia të njohë pavarësinë e Kosovës brenda 2-3 viteve, ndryshe ... Read More

Ekipi negociator pa plan konkret për trajtimin e çështjes së viktimave të dhunës seksuale në dialog

31/03/2019

Si tematikë u përfshi e fundit në Platformën e dialogun me Serbinë, por Ekipi negociator nuk e ka idenë se çfarë mekanizmi do të trajtojë ... Read More

Ambasadori gjerman në Serbi: Prishtina të heqë taksën

19/03/2019

Ambasadori gjerman në Serbi, Thomas Schieb tha se vendi i tij mbështet fuqishëm dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës me ndërmjetësimin e BE dhe i bëri ... Read More

Petritsch: Vazhdimi i dialogut është i nevojshëm, hapi i parë të merret nga Prishtina

19/03/2019

Diplomati austriak Wolfgang Petritsch ka thënë se është e nevojshme për të “ringjallur” dialogun mes Beogradit dhe Prishtinës për të arritur një kompromis me ndihmën ... Read More