Tag: Diasporës

Arbëreshët parakalojnë sonte në sheshin ‘Zahir Pajaziti’ me veshje tradicionale

04/05/2019

Në kuadër të organizimit të Ministrisë së Diasporës për “Ditët e Arbëreshëve” sonte në sheshin ‘Zahir Pajaziti’ në kryeqytet do të mbahet një koncert. Fillimisht ... Read More

Sot nisin ditët e arbëreshëve në Kosovë

03/05/2019

Ministria e Diasporës dhe Investimeve Strategjike, nën patronazhin e kryeministrit të Republikës së Kosovës, nga data 3 deri më 6 maj organizon “Ditët e Arbëreshëve ... Read More

Meta bën thirrje për dialog

02/03/2019

Nga Lezha, ku po mbahet edhe Samiti i Dytë i Diasporës, Presidenti Ilir Meta, ka përcjellë një mesazh të fortë për qytetarët shqiptarë në të ... Read More

Rama: Ka iku koha kur Shqipëria trajtohej si pronë private

01/03/2019

Kryeministri Edi Rama tha në Samitin e dytë të Diasporës në Tiranë se Shqipëria ka hyrë në rrugën pa kthim për të ndërtuar një sistem ... Read More

Rama: Nuk asgjë më të rrezikshme sesa kur shqiptarët dalin kundër shqiptarëve, Kosova përball një sfide historike

01/03/2019

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, gjatë fjalës së tij në Samitin e Diasporës, deklaroi se sot shqiptarët përmes Kosovës janë përballë një sfide historike që ... Read More

Thaçi: Nuk do të ketë ndarje të Kosovës pa shkelur mbi trupin tim

01/03/2019

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në fjalën e tij në Samitin e dytë të Diasporës që po mbahet në Tiranë, tha se shkëmbimi i territoreve, ... Read More

Majko: Shqipëria nuk mundet pa diasporën

28/02/2019

Sonte në Tiranë është hapur Samiti i Dytë i Diasporës shqiptare, ku ministri i Shtetit për Diasporë, Pandeli Majko tha se Shqipëria nuk mund të ... Read More

ARIAN – Studentët e FEFS solidarizohen me skijatorin e ndjerë, Arian Daci

27/01/2019

Vdekja e papritur e skijatorit dhe zëvëndësministrit të diasporës, Arian Daci, ka prekur komunitetin e sporteve dimërore. Brezovica është qendër e sporteve dimërore, kryesisht e ... Read More

LIVE: Mbledhja komemorative për Arian Dacin (Video)

27/01/2019

Në Teatrin Kombëtar po mbahet mbledhja Komemorative në nderim të jetës dhe veprës së ish-zëvendësministrit të Diasporës, Arian Dacit, i cili vdiq të shtunën si ... Read More

Nesër i jepet lamtumira e fundit zëvendësministrit Arian Daci

27/01/2019

Për të nderuar zëvendësministrin e Diasporës, Arian Daci, i cili ka humbur jetën sot nga një ortek bore në Brezovicë, nesër do të zhvillohen disa ... Read More

Diellza Kolgeci dhe Ledri Vula thellësisht të prekur për ndarjen nga jeta të mikut të tyre, Arian Dacit

26/01/2019

Gjatë ditës së shtunë është ndarë nga jeta zëvendësministri i diasporës, Arian Daci, njëherësh i biri i ish-kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Nexhat Daci. I ... Read More

MPJ e dënon pengimin e procesit të referendumit në Australi

29/09/2018

Ministria e Punëve të Jashtme kumtoi se si institucion i lidhur drejtpërdrejtë me procesin e votimit të diasporës në përfaqësitë konsullore – diplomatike, e dënon ... Read More