Tag: Ekspozimi

Ekspozimi ndaj dritës së kaltër të ekraneve përshpejton plakjen

19/10/2019

Ekspozimi më i madh ndaj dritës së kaltër të emetuar nga ekranet e telefonave dhe kompjuterëve përshpejton plakjen, kanë sugjeruar studimet.Një studim i Universitetit Shtetëror ... Read More

Pse është më e shëndetshme të flemë në errësirë ​​të plotë?

28/08/2019

Ajo rrit nivelin e hormoneve të stresit gjatë natës, dhe ekspozimi i shpeshtë ndaj dritës së tillë gjatë gjumit rrit rrezikun e inflamacionit kronik, rezistencës ... Read More

Përdorimi i telefonave dhe tabletëve gjatë natës mund ta rrisë nevojën për të konsumuar produkte me sheqer

10/07/2019

Sipas një eksperimenti të bërë në minjë, ekspozimi ndaj dritës artficiale ndikon në rritjen e nevojës për ngrënie të ushqimeve që përmbajnë sheqer, shkruan Dailymail, ... Read More

Zhurma, sinjal stresi që dëmton zemrën

15/03/2019

Një studim kanadez, ka treguar se ekspozimi në ambient të zhurmshëm nuk i bën keq vetëm veshëve, por edhe rrit rrezikun për t’u prekur nga ... Read More

Ndotja e ajrit dhe kanceri te fëmijët

25/01/2019

Ekspozimi ndaj ajrit të ndotur gjatë shtatzënisë dhe vitit të parë të jetës është lidhur me rrezik më të lartë nga sëmurja prej kancerit te ... Read More