Tag: epik

Humb betejën me COVID-19, ndërron jetë një 38 vjeçar në QKUK

04/07/2020

Demush Shaha kreu i Institutit EPIK, ka njoftuar se vëllai i tij 38 vjeç ka nderruar jete. Sot më herët Shasha kishte treguar se vëllai ... Read More

Humb betejën me COVID-19, ndërron jetë një 38 vjeçar në QKUK

04/07/2020

Demush Shaha kreu i Institutit EPIK, ka njoftuar se vëllai i tij 38 vjeç ka nderruar jete. Sot më herët Shasha kishte treguar se vëllai ... Read More

“Edi Rama është si Juventusi që vjedh dhe bën ligjin, Sali Berisha është si… Milani”, krahasimet epike të gjyqtarit të Superiores

21/05/2020

Klajdi Kola, gjyqtari i Superiores, së fundmi ka bërë një postim epik në rrjetet sociale, teksa ka krahasuar politikanët tanë me skuadrat italiane. Vlonjati, i ... Read More

EPIK: Zgjedhjet në Parlamentin Evropian do të sjellin befasi

23/05/2019

Instituti EPIK ka bërë një studim lidhur me zgjedhjet në Parlamentin Evropian që do të mbahen nga 23-26 maj 2019. Sipas EPIK këto zgjedhje do ... Read More

Qytetarëve të Kosovës u janë refuzuar vizat Schengen më shumë se atyre të Guiea-Bissau e Palestinës (Infografikë)

04/05/2019

Instituti EPIK përmes një studimi ka paraqitur trendet kryesore të aplikimit dhe aprovimit të kërkesave të qytetarëve të Kosovës për vizë Schengen në periudhën 2014-2018. ... Read More

Taulant Kryeziu nga EPIK: Në Samitin e Berlinit, Gjermania do ta vulosë paprekshmërinë e territorit të Kosovës (Video)

25/04/2019

Taulant Kryeziu nga Instituti EPIK ka thënë se qëndrimet jo të unifikuara të faktorit politik kosovar para Samitit të Berlinit, do ta dëmtojnë pozitën e ... Read More

Instituti EPIK: Në vitin 2018, 1/3 e detyrimeve të MSA-së nuk zbatohen

20/04/2019

Instituti EPIK ka trajtuar programin kombëtar për zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asocimi, ku Kosovë në baza vjetore ka pasur regres të vazhdueshëm në numrin ... Read More

EPIK: Kosova me rënien më të madhe në rajon të azilkërkuesve në vendet e BE-së

07/04/2019

Në lidhje me numrin e kërkesave të azilit në Bashkimin Evropian (BE), sipas studimit të Institutit EPIK nga të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor, Kosova ... Read More

Kryeziu: Liberalizimin e vizave për Kosovën e bllokuan shtetet mike (Video)

01/04/2019

Taulant Kryeziu nga Instituti EPIK ka thënë se shtetet e BE-së nuk janë të një mendimi me Parlamentin Evropian sa i përket heqjes së vizave ... Read More

Instituti EPIK: Ministrja Hoxha të ndalë deklaratat e pabaza

06/03/2019

Kuvendi Anëtarëve të Institutit EPIK mbajti mbledhje të jashtëzakonshme lidhur me deklaratat e Ministrës së Integrimit Evropian dhurata Hoxha. Përmes një njoftimi për media Instituti ... Read More

EPIK: Kosova humb 11 milionë euro për mungesë të reformave në administratën publike, rrezikon t’i humb edhe 14 milionë

20/01/2019

Instituti i Kosovës për Politika Evropiane (EPIK) tregon se mungesa e reformave nga ana e Kosovës ka bërë që të humben 11 milionë euro nga ... Read More

EPIK tregon hapat kushtetues deri tek arritja e marrëveshjes me Serbinë

07/01/2019

Instituti i Kosovës për Politika Evropiane (EPIK) theksoi sot se Kosova i takon sistemit të demokracive kushtetuese parlamentare, ku vetëm Kuvendi ka të drejtën për ... Read More