Tag: Europian

Galileo arrin në një miliard përdorues

16/09/2019

Sistemi europian i navigimit satelitor, Galileo, ka arritur në një miliard përdorues të lidhur me smartfonë në mbarë botën. Qëllimi, i njoftuar nga Komisioni i ... Read More

Shqipëria ‘poker’ me Islandën, merr tre pikë të arta

10/09/2019

22:45 | 09/10/2019 Shqipëria ka mposhtur Islandën me rezultatin 4-2, duke mbajtur gjallë objektivin europian. Një përballje tepër emocionuese ku u shënuan plot 6 gola! ... Read More

Shqipëria me raportues të ri në PE

27/05/2019

Raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Knut Fleckenstein tregoi përmes një mesazhi në “Twitter”, të postuar vetëm pak pas shpalljes së rezultateve paraprake të zgjedhjeve ... Read More

Shqipëria, me raportues të ri në PE, Fleckenstein: Me Ballkanin, edhe pa qenë eurodeputet

27/05/2019

Raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Knut Fleckenstein tregoi përmes një mesazhi në “Twitter”, të postuar vetëm pak pas shpalljes së rezultateve paraprake të zgjedhjeve ... Read More

BE-ja përshëndet lidhjen e fortë të Ukrainës me demokracinë pas fitores së Zelensky

22/04/2019

Alsat 2019-04-22T11:19:53+02:00 Liderët kryesorë të Bashkimit Europian uruan sot komedianin, Volodymyr Zelensky pas fitores së tij në presidencialet në Ukrainë, pasi vlerësuan se procesi zgjedhor ... Read More

Komisionit Europian nuk ka marrë kërkesë për rikthimin e vizave për Shqipërinë

17/04/2019

Zëdhënësja e Komisionit Europian (KE), Natasha Bertaud ka thënë se ky institucion nuk ka marrë asnjë njoftim për pezullimin e lëvizjes së lirë për qytetarët ... Read More

Hahn: Marrëveshja Kosovë-Serbi do të jetë gjithëpërfshirëse, por jo një përcaktues për të tjerët në rajon

02/04/2019

Komisioneri Europian për Zgjerimin, Johnnes Hahn, ka njoftuar se marrëveshja e ardhshme për normalizimin e marrëdhënieve midis Serbisë dhe Kosovës do të jetë gjithëpërfshirës. “Marrëveshja ... Read More

Mediat e huaja: Edhe pse me pak gjasa, Kosova do të jetë befasia e kualifikimeve të Euro 2020

21/03/2019

Fushata kualifikuese për Kampionatin Europian 2020 fillon gjatë ditës së sotme, mediat e huaja kanë analizuar disa prej ekipeve dhe kanë këshilluar lexuesit e tyre ... Read More

SHBA e BE: Dhuna në protesta e paligjshme dhe e patolerueshme

16/03/2019

Në Shqipëri, Ambasada e Shteteve të Bashkuara dhe Delegacioni i Bashkimit Europian i paraprinë protestës së thirrur nga opozita, për ditën e shtunë, me dy ... Read More

Apostolova: Nuk ka kohë për të humbur, Haradinaj ta tërheq taksën

14/03/2019

Shefja e zyrës së Bashkimit Europian në Kosovë, Nataliya Apostolova, ka thënë se Kosova nuk ka kohë për të humbur me çështjen e vendimit të ... Read More

Mogherini flet për dialogun Kosovë-Serbi në KS të OKB: Të hiqet taksa

13/03/2019

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Europian për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë, Federica Mogherini përsëriti thirrjet drejtuar Kosovës për heqjen e taksës 100% ndaj produkteve ... Read More

BE: Opozita në Shqipëri, për të ardhur keq

08/03/2019

Ambasadori i Bashkimit Europian, Luigi Soreca ishte në Vaun e Dejës së bashku me Rudina Hajdarin e cila nuk e la mandatin e saj si ... Read More