Tag: europianë

Hoxha: Kosovën e pret punë dinamike për zbatimin e MSA-së

22/02/2019

Ministrja e Integrimeve Europiane, Dhurata Hoxha, ka bërë të ditur se në takimin e radhës së Komitetit Punues, janë diskutuar masat në kuadër të Programit ... Read More

BE & NATO: Maqedonia e vendosur të ecë përpara

12/01/2019

Shefja e diplomacisë europiane, Federica Mogherini dhe eurokomisioneri për Zgjerimin, Johanes Hahn përshëndetën parlamentin maqedonas për “hapin e rëndësishëm ndaj zbatimit të  Marrëveshjes së Prespës”. ... Read More

Departamenti i Shtetit përfshin Shqipëria në hartën e vendeve të kërcënuarve nga ‘terrorizmi i festave’

12/12/2018

Departamenti i Shtetit e ka përfshirë edhe Shqipërinë, ashtu si vendet e tjera europiane në hartën e qendrave të kërcënuara nga terrorizmi ndërkombëtar përgjatë sezonit ... Read More

100 Valbona shkojnë në Valbonë

08/12/2018

Ndërkohë që trendi i shqiptareve tenton te përqafojë shijet europiane, ai i shqiptareve te Kosovës neutralizon eksodin e shijeve duke vulosur autenticitetin kombëtar. Shqiptarët e ... Read More

Ulet numri i studentëve shqiptarë në Itali, rritet në Turqi

20/11/2018

Universitetet europiane janë të njohura për traditën e tyre në mësim dhënie. Në renditjet ndërkombëtare ato renditen në të shumtën e rasteve në krye të ... Read More

Weber zgjidhet në krye të PPE-së

08/11/2018

8 Nëntor 2018 / 19:19 Partitë europiane të djathta kanë zgjedhur këtë të enjte europarlamentarin gjerman, Manfred Weber, për t’i udhëhequr drejt fushatës së re ... Read More

BERZH-i i jep hua 6 milionë euro Shqipërisë për energjinë e gjelbër

08/11/2018

Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) do të japë një hua prej 6 milionë eurosh bankës shqiptare Union, për projektet për energjinë e gjelbër. ... Read More

Meta në Washington: Ndryshimi i kufijve mes Kosovës e Serbisë do të hapte “Kutinë e Pandorës”

02/10/2018

I ftuar në Qendrën e Analizave Politike Europiane (CEPA) në Universitetin “John Hopkins” në Washington, presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta foli për temën e nxehtë ... Read More

Osmani: Opozita të kuptojë se vendi nuk ka të ardhme pa BE dhe NATO

23/07/2018

23 July 2018 / 11:14 Zëvendëskryeministri i vendit për Çështjet Europiane, Bujar Osmani konsideron se kundërshtimi i opozitës për marrëveshjen për emrin me Greqinë, e ... Read More

Marrëveshja me Greqinë, miratohet nevoja për miratimin e Ligjit (video)

19/06/2018

Ratifikimi i marrëveshjes për zgjidhjen e emrit në komisionin për çështje europiane. Marrëveshja nesër kthehet në seancë plenare. Punimet po i bojkoton opozita. https://www.youtube.com/watch?v=OEoT1XS3SOU Read More

Arifi tregohet i ashpër me BE-në: Jeni bërë krahu i djathtë i Serbisë (Video)

01/06/2018

Qeveria e Kosovës është treguar e ashpër me zyrtarët europianë sa i përket dialogut teknik mes Kosovës dhe Serbisë. Në një përgjigje që kryenegociatori i ... Read More

Tërmet 4 ballësh në afërsi të Himarës

14/05/2018

Sipas EMSC, Qendrës Europiane Mesdhetare të Sizmologjisë, paraditen e të hënës janë shënuar lëkundje toke me magnitudë 4 ballësh në afërsi të Himarës. EMSC bën ... Read More