Tag: fakt

Ata që flenë gjatë ditës, janë më shëndetshëm

23/09/2019

Njerëzit që flenë gjatë ditës konsiderohen si “përtacë”, por në fakt ata janë duke i bërë vetës mirë. Sipas një studimi, personat që bëjnë gjumë ... Read More

​Si ndikon gjumi në punën e trurit tonë?

16/09/2019

Jam i lodhur, më duhet pushim, fjalia të cilën shumica e njerëzve e thonë. Sa na duhet në fakt pushim për të funksionuar normalisht – ... Read More

Bashkojini pëllëmbët, mësojeni sa fat keni në dashuri

08/09/2019

Duart mund të tregojnë më shumë për fatin tuaj në dashuri. Në fakt “pronari” i duarve mund të mos na japë shumë informacione, por duart ... Read More

Birrë apo paracetamol- çfarë duhet të përdorni nëse keni dhimbje koke?

07/09/2019

Megjithatë, sipas një studimi të publikuar në ‘Journal of Pain’, në fakt dy gota birrë kanë efekt më të fortë qetësues se çdo lloj medikamenti. ... Read More

Mendonte se kishte gurë në veshka, por lind trinjakë

19/08/2019

Mendonte se ishte e sëmurë, por në fakt nuk e dinte që do të sillte në jetë fëmijë të tjerë. Ky është rasti i një ... Read More

Historia e bakllavës

11/08/2019

Në fakt, bakllava historikisht konsiderohej një ushqim për të pasurin deri në mesin e shekullit të 19-të. Detarët grekë dhe tregtarët që udhëtonin në lindje ... Read More

Mendoni dy herë para se t’i shtoni ushqimit erëza pikante

24/07/2019

Shumica prej njerëzve preferojnë ushqimet pikante, është fakt që shijojnë më mirë. Por, ushqimi pikant i tepruar sipas studiuesve, mund të shkaktojë humbje të kujtesës. ... Read More

Ja kush janë gruaja dhe burri më me ndikim në botë

21/07/2019

Në fakt, ajo është gruaja më e admiruar në botë, sipas një sondazhi të ri të YouGov. Obama mposhti aktoren  Angelina Jolie, e cila këtë ... Read More

ZYRTARE: Gjilani s’ndalet me përforcime

26/06/2019

Në fakt për Dautajn është një rikthim në skuadrën e Gjilanit, pasi ai para disa edicioneve ishte pjesë e klubit, ku për një stinor kishte ... Read More

New York, dënohen “të hutuarit” që përdorin rrjetet sociale duke kaluar rrugën

21/05/2019

Senati i shtetit të Nju York-ut do të miratojë në fakt një projektligj që do të dënojë me gjoba nga 25 deri në 250 dollarë ... Read More

Shërohet një tjetër pacient me HIV, shkencëtarët tregojnë si e bëri këtë

21/05/2019

Është fakt i njohur se për momentin nuk ka ilaç që e shëron HIV-in dhe pavarësisht faktit se i prek 36.9 milionë njerëz në botë, ... Read More

Pse na zë gjumi kudo dhe në çdo kohë?

17/04/2019

Në fakt, është e kundërta. “Rënia në gjumi kudo dhe në çdo kohë, është një shenjë se nuk po flini sa duhet dhe se po ... Read More