Tag: festave

Historia e bakllavasë

04/06/2019

Atmosfera e festave do të ishte shumë çalamane nëse do të mungonte më e pa munguara, simboli e miti i festimeve, bakllavaja.Fjala bakllava e ka ... Read More

Kolona të gjata në Merdare, deri në 4 orë pritje për të dalë nga Kosova

04/01/2019

Me përfundimin e festave të fundvitit, po përfundojnë edhe pushimet e bashkatdhetarëve të cilit kishin ardhur në Kosovë. E largimi i tyre nga Kosova për ... Read More

Dieta e shpejtë për këndellje nga ushqimi i festave

03/01/2019

Sa për shkak të traditës, sa për shkak të festave të dimrit dhe të pushimeve vjetore, jemi mësuar t’i barazojnë ditët e festave me një ... Read More

Kthimi në punë pas festave, receta e ‘shpëtimit’ nga stresi është kjo

02/01/2019

Përsëritja e ritmeve të zakonshme dhe kthimi në zyrë pas një pasiviteti gjatë festave mund të jetë shumë e vështirë. Në fakt, puna, angazhimet ditore, ... Read More

Maqedonia lider në rajon për festa zyrtare

02/01/2019

2 Janar 2019 / 15:00 Maqedonia është ndër vendet me numër më të madh të festave dhe ditë jo pune në rajon. Edhe sot institucionet shtetërore ... Read More

Festat, shumë qytetarë shkojnë në vendet evropiane

30/12/2018

30 Dhjetor 2018 / 16:01 Një numër i konsiderueshëm i qytetarëve në prag të festave të fundvitit ia kanë mësyrë destinacioneve të ndryshme evropiane. Më ... Read More

Viti i Ri, atmosferë festive nëpër sheshet e qyteteve

30/12/2018

30 Dhjetor 2018 / 15:49 Jemi në periudhën e festave të fund-vitit dhe këtu jemi në sheshin Maqedonia për të parë nga afër se si ... Read More

Tri studente ndihmojnë familjet në nevojë për festat e fundvitit

30/12/2018

Tri studente e filluan me një ide ‘Të ndihmojmë familjet në nevojë me rastin e festave të fundvitit’. Studentet e Kolegjit AAB, Rona Myrtaj, Jehona ... Read More

Tuna me set të veçantë fotografik me të birin për fundvit

27/12/2018

Me ardhjen e festave të fundvitit, shumë prej figurave publike janë bërë më entuziastë, duke gjetur pak kohë për familjarët e tyre. Në këtë periudhë ... Read More

EVN Maqedoni, pako për familjet sociale

27/12/2018

27 Dhjetor 2018 / 15:00 EVN Maqedoni me rastin e festave të fund vitit ka shpërndarë pako ushqimore për familjet e varfra. Pakot ushqimore përmbajnë ... Read More

Bono dhe The Edge këndojnë për të pastrehët në Dublin dhe mbledhin fonde për ta

26/12/2018

Frontmeni i bendin “U2”, Bono Vox, në kuadër të festave të fundvitit i ka kënduar disa prej hiteve të tij më të mëdha për të ... Read More

Dekorohet Skenderaj, i gatshëm për festat e fundvitit

26/12/2018

Komuna e Skenderajt, ngjashëm si komunat e tjera është dekoruar me rastin e festave të fundvitit. Kryetari i kësaj komune Bekimi Jashari, në Facebook, ka ... Read More