Tag: filmi

Sa para kushtoi filmi me Elvana Gjatën? Ermal Mamaqi tregon shifrën

29/03/2019

Prej pak ditësh ka nisur të jepet në të gjitha kinematë filmi “Dy gisht mjaltë” me protagonist aktorin Ermal Mamaqi dhe këngëtaren Elvana Gjata, e ... Read More

Përfitimet mbresëlënëse të “Captain Marvel”, filmi arrin shumën prej 900 milionë dollarësh

24/03/2019

Filmi “Captain Marvel”, në të cilin rolin kryesor e luan Brie Larson, është duke vazhduar me sukseset e mëdha kur është fjala për të dhënat ... Read More

Regjisorja dhe aktorët e filmit “Një Tregim Prishtine” flasin për përshtypjet e para të filmit – premiera të premtën në Cineplexx

14/03/2019

Pas suksesit të filmave të fundit kosovarë, si “Martesa”, “Diamanti” dhe “Nëntor i ftohtë”, filmi i radhës vendor që arrin në Cineplexx është “Një tregim ... Read More

Filmi që përshkruan realitetin kosovar “Një Tregim Prishtine” arrin në Cineplexx

13/03/2019

Pas suksesit të filmave të fundit kosovarë, si “Martesa”, “Diamanti” dhe “Nëntor i ftohtë”, filmi i radhës vendor që arrin në Cineplexx është “Një tregim ... Read More

Steven Spielberg kundër filmave që i prodhon Netflix

04/03/2019

Pasi filmi i platformës, Netflix, “Roma” i regjisorit Alfonso Cuaron fitoi javën e kaluar tre Academy Awards, regjisori Steven Spielberg ka thënë se më një ... Read More

Filmi “Besa” shfaqet ne Universitetin e Harvardit

01/03/2019

Në Muajin Ndërkombëtar të kujtesës së viktimave të holokaustit është shfaqur në Harvard University filmi “BESA – The Promise”. “Besa: The Promise” është dokumentari që ... Read More

Sylvester Stallonen do ta shohim për herë të fundit në rolin e Rambos

01/03/2019

Filmi i fundit i Sylvester Stallones në rolin e luftëtarit “Rambo” do të shfaqet gjatë këtij viti në kinematë botërore. Filmi i pestë i kësaj ... Read More

Filmi “Bohemian Rhapsody” do të censurohet në kinematë kineze

01/03/2019

Filmi mbi legjendën e muzikës, Freddie Mercury, “Rhapsody Bohemian” do të censurohet në shtetin aziatik të Kinës. Në fakt, mediat e huaja kanë bërë të ... Read More

“Green Book” shpallet filmi më i mirë në ‘Academy Awards 2019’

25/02/2019

Filmi i biografik i zhanrit komedi-dramë, “Green Book”, është shpallur filmi më i mirë në edicionin e 91-të të ‘Academy Awards’ që u zhvillua në ... Read More

Skenarin më të mirë origjinal e fiton “Green Book”, kurse atë të përshtatur “BlackkKlansman”

25/02/2019

Filmi “Green Book” e ka fituar çmimin Oscar për Skenarin më të mirë origjinal në edicionin e 91-të të Academy Awards. Brian Currie, Peter Farrelly ... Read More

Thënie nga filmi ‘The Wolf of Wall Street’ mbi tepricën dhe suksesin

20/02/2019

I bazuar në historinë e vërtetë të Jordan Belfort, filmi “The Wolf of wall Street” ishte shfaqur për herë të parë në muajin dhjetor të ... Read More

Çmimet BAFTA: Filmi më i mirë “Roma”, por shtatë çmime shkojnë për “The Favourite”

11/02/2019

Filmi “The Favourite” i regjisorit grek Yorgos Lanthimos dominoi akademinë britanike të Arteve dhe të Filmit (BAFTA) në Royal Albert Hall të Londrës. Ai ishte ... Read More