Tag: forcave

Mediat botërore shkruajnë për zhvillimet e sotme në veri

28/05/2019

Agjencitë botërore transmetuan lajme nga aksioni i forcave speciale të policisë së Kosovës. AP thekson se Serbia ka urdhëruar që trupat e saj të jenë ... Read More

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Malit të Zi, viziton Kosovën

27/05/2019

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Malit të Zi, Dragutin Dakic pritet me ceremoni ushtarake sot në Ministrinë e Mbrojtjes. Dakic ... Read More

21 vite nga Beteja e Llapushnikut

10/05/2019

21 vite më parë në Llapushnik të Drenasit u zhvillua beteja e ashpër ndërmjet forcave të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe pushtuesve serbë, betejë kjo ... Read More

Profili i tre ushtarakëve të Ushtrisë së Shqipërisë që u përfshinë nga shpërthimi i minës në Letoni

07/05/2019

Tre efektivë, pjesë të Forcave të Armatosura Shqiptarë u përfshinë ditën e djeshme në një incident në Letoni, si pasojë humbi jetën 32-vjeçarja me gradën ... Read More

Rama: Dhimbje e respekt i thellë për efektivin e Forcave të Armatosura, Zafire Hasanaj

06/05/2019

Pas njoftimit se efektivja e Forcave të Armatosura të Shqipërisë, Zarife Hasanaj ka humbur jetën pas shpërthimit të një mine në Letoni, ku u plagosën ... Read More

Kjo është ushtarakja e Shqipërisë që humbi jetën në Letoni (Foto)

06/05/2019

Nëntetare Zarife Muharrem Hasanaj ishte efektivja e Forcave të Armatosura të Shqipërisë, e cila humbi jetën si pasojë e shpërthimit të një mine në Letoni, ... Read More

Vdes ushtarakja e Shqipërisë dhe plagosen tre të tjerë në mision në Letoni

06/05/2019

Një pjesëtare e Forcave të Armatosura të Shqipërisë, ka humbur jetën dhe tre të tjerë janë plagosur në një shpërthim gjatë çmontimit të një mine ... Read More

Ja si u krijuan Forcat Ajrore Shqiptare para 68 vitesh

24/04/2019

  Forcat Ajrore Shqiptare janë një nga tre armët e Forcave të Armatosura Shqiptare. Forca Ajrore përbëhet nga Komanda dhe Shtabi i FAj, Baza Ajrore ... Read More

20 vjet nga beteja e Shkëmbit të Gradinës

18/04/2019

Sot bëhen 20 vite nga beteja e zhvilluar te Shkëmbi i Gradinës, për të mos lejuar depërtimin e forcave armike në rrafshnaltën e Berishës, ku ... Read More

Ish-luftëtari i Brigadës 138, i ftuari i radhës i Gjykatës Speciale

27/03/2019

Gjykata Speciale ka ftuar Rrahim Hashimin, ish-luftëtar i ‘Forcave Komando Delta’ të UÇK-së nga Brigada 138. Këtë e ka konfirmuar vetë ish-ushtari Hashimi gjatë një ... Read More

Fotot e rralla të vitit 1999: Këngëtarja e njohur shqiptare shfaqet e alivanosur, duke ikur nga barbarizmi serb

25/03/2019

Ditën e djeshme u shënua 20 vjetori i nisjes së bombardimeve të forcave aleate të NATO-s ndaj bazave ushtarake serbe.Fushata 72 ditore u shoqërua me ... Read More

Stoltenberg heq dyshimet: NATO nuk e ka ndërmend të zvogëlojë numrin e trupave në Kosovë

18/03/2019

NATO nuk ka plane për të reduktuar praninë e forcave të saj, as misionin e KFOR-it në Kosovë, ka thënë Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, ... Read More