Tag: Francës

Franca mbështet reformën në sistemin gjyqësor në Kosovë

27/05/2019

Ambasadori i Francës në Kosovë, Didier Chabert është takuar me Minsitrin e Drejtësisë, Abelard Tahiri. Sipas njoftimit për media, në këta takim u bisedua për ... Read More

Mustafa takon ambasadorin francez, ia përmend kërkesën për zgjedhje të parakohshme

27/05/2019

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa ka pritur sot në takim Ambasadorin e Francës në Kosovë, Didier Chabert. “Mustafa e njoftoi Ambasadorin Chabert për qëndrimin e ... Read More

Christopher Hill: Ka ardhur ora e Evropës për zgjidhjen e çështjes mes Kosovës dhe Serbisë

25/05/2019

Ish ndërmjetësuesi amerikan në konferencën mbi Kosovën në Rambouillet të Francës, ambasadori Christopher R. Hill mendon se në çështjet midis Kosovës dhe Serbisë, ka ardhur ... Read More

Shtetet e QUINT-it deklarohen për zgjedhjet në katër komunat veriore

20/05/2019

Në një deklaratë të përbashkët ambasada e Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara, kanë thënë se kanë përcjellë me vëmendje procesin ... Read More

Rexha: Qëndrimi i Francës me argumente kundër liberalizmit të vizave i padrejtë

30/04/2019

Qëndrimi i Francës me argumente kundër liberalizmit të vizave nuk është i drejtë dhe ka ndikim të drejtpërdrejtë në dobësimin e kredibilitetit të politikës së ... Read More

Fillon takimi për Ballkanin Perëndimor në Berlin, bisedohet edhe për çështjen e Kosovës dhe Serbisë

29/04/2019

Liderët e Gjermanisë dhe Francës, përfaqësues të shteteve të Ballkanit dhe përfaqësues të lartë të BE-së rreth orës 18:00 kanë filluar një takim me dyer ... Read More

 Finalja e Kupës së Francës vendoset nga penalltitë – Rennes befason PSG-në

28/04/2019

 Finalja e Kupës së Francës vendoset nga penalltitë – Rennes befason PSG-në Fituesi i Kupës së Francës është vendosur vetëm pas ekzekutimit të penalltive, në ... Read More

Franca premton mbështetje për sistemin prokurorial në Kosovë

23/04/2019

Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi, ka pritur në takim Ambasadorin e Francës në Kosovë, Didier Chabert, i cili ka vlerësuar punën dhe rezultatet e Prokurorisë ... Read More

Vuçiqi pesimist para konferencës së Berlinit?

20/04/2019

Në Beograd thuhet se krerët e Gjermanisë dhe Francës në Berlin do të kërkojnë nga Serbia ta njohë pavarësinë e Kosovës. Por ka spekulime edhe ... Read More

Franca falënderon Kosovën për mbështetjen financiare për Notre Dame

18/04/2019

Ambasada e Francës në Kosovës ka falënderuar Qeverinë e Kosovës për ndarjen e mjeteve për restaurimin e Katedrales Notre-Dame. Përmes një njoftimi në llogarinë në ... Read More

Ish-diplomati francez: Sulmet e NATO-s në vitin 1999 u përkrahën nga të gjithë fqinjtë e Serbisë

14/04/2019

Hubert Vedrine, i cili ishte ministër i Punëve të Jashtme i Francës, në kohën kur vendi i tij mori pjesë në bombardimet e NATO-s mbi ... Read More

Xhaferi realizon takime të rëndësishme në Konferencën e Kryetarëve të Parlamenteve të Bashkimit Evropian

09/04/2019

Alsat 2019-04-09T10:47:50+02:00 Takim bilateral i Kryetarit Xhaferi me nënkryetaren e Asamblesë Nacionale të Republikës së Francës, z-njën Biro Bonard dhe kryetarin e Komisionit për Çështje ... Read More