Tag: fruta

Diabetikët duhet t’i shmangen këtyre frutave

24/10/2019

Ka spekulime sipas të cilave diabetikët nuk mund të hanë fruta për shkak të përmbajtjes së lartë të sheqerit. Këto spekulime nuk janë të vërteta ... Read More

Frutat që duhet konsumuar kundër diabetit

24/10/2019

Ka spekulime sipas të cilave diabetikët nuk mund të hanë fruta për shkak të përmbajtjes së lartë të sheqerit. Këto spekulime nuk janë të vërteta ... Read More

Pesë probleme që bananet i zgjidhin më mirë se ilaçet

03/10/2019

Bananet janë një prej ushqimeve më të konsumuara dhe më të shëndetshme në botë. Bananet janë fruta tropikale që bashkojnë energjinë, mineralet dhe vitaminat, të ... Read More

Vetëm dy banane në ditë për t’i parandaluar këto sëmundje

11/09/2019

Bananet janë fruta shumë të përhapur.  Krahas shijes, ato kanë një numër të lartë të benefiteve për organizmin. Bananet renditen në 4 nga frutat më ... Read More

Ja pse njerëzit e shëndoshë gërhasin

01/08/2019

Ju keni ngrënë shumë fruta, perime dhe fibra, keni ushtruar dhe keni shmangur pijet me sheqer dhe ende po gërhisni? Sipas National Sleep Foundation, përafërsisht ... Read More

Gjërat që nuk i keni ditur për mjedrat

18/07/2019

Mjedrat janë fruta shumë të shijshëm dhe sipas eksperteve kanë vlera të mëdha ushqyese. Bashkë me manaferrat ato i takojnë një grupi të frutave mesdhetarë.Disa ... Read More

Këto ushqime nuk duhet assesi t’i konsumoni pasi t’i mbushni 30 vjet!

09/07/2019

Disa nga ushqimet që pas moshës 30-vjeçare këshillohet t’i ndaloni janë:Kosi me fruta- Shumë shpesh njerëzit e kanë kosin me fruta si një zgjidhje të ... Read More

Këto ushqime nuk duhet asesi t’i konsumoni pasi t’i mbushni 30 vjeç!

09/07/2019

Disa nga ushqimet që pas moshës 30-vjeçare këshillohet  t’i ndaloni janë:Kosi me fruta- Shumë shpesh njerëzit e kanë kosin me fruta si një zgjidhje të ... Read More

Dëshironi bark të sheshtë? Këto receta të thjeshta mund t’ju ndihmojnë

05/07/2019

Padyshim që zgjidhja është UJI! Mirëpo nëse vendosni ta përzieni ujin me erëza dhe fruta të shëndetshëm, atëherë efekti do të jetë edhe më i ... Read More

Fiku, një nga frutat më të shëndetshëm që duhet konsumuar

02/07/2019

Fiqët janë fruta sezonalë shumë të shijshëm dhe me benefite të shumta për organizmin. Benefitet e fikut janë të shumta duke filluar nga trajtimi i ... Read More

Pjeshka, fruti magjik i lëkurës dhe shëndetit

17/06/2019

Pjeshkat janë fruta, të cilat kanë origjinë nga Kina përafërsisht 8000 vite më parë. Krahas shijes së tyre të mirë, ato kanë shumë përbërës, të ... Read More

Filloni të hani hurma dhe brenda një jave do t’i vëreni këto efekte

13/06/2019

Këta fruta mesdhetar nuk janë shumë të përhapur dhe në përgjithësi njerëzit nuk janë të informuar mbi benefitet që ato kanë për shëndetin e njeriut.Studimet ... Read More