Tag: gjakut

Trajtoni tensionin e ulët të gjakut pa përdorur ilaçe

18/10/2019

Krahas hipertensionit, apo tensionit të lartë të gjakut, shumë njerëz përballen edhe me tensionin e ulët të gjakut. Për të mos përdorur ilaçe, të cilat ... Read More

Fakte shkencore që çdo grua duhet t’i dije për shtypjen e lartë të gjakut

14/10/2019

Shtypja e lartë dhe e ulët e gjakut janë dy gjendje, të cilat nëse nuk trajtohen me kohë dhe në mënyrën e duhur, mund të ... Read More

Kështu mund ta ulni shtypjen e gjakut për dy minuta

11/10/2019

Shtypja e lartë e gjakut është diçka nga e cila nuk keni nevojë më të vuani kur nuk keni ilaçe në dispozicion, pasi që mund ... Read More

Tensioni i lartë i gjakut nxit humbjen e kujtesës

02/10/2019

Tensioni i gjakut duhet të jetë i ulët. Kështu e kërkon shëndeti i trurit dhe zemrës.Një studim i kohëve të fundit sugjeron se nëse tensioni ... Read More

Pijen që duhet ta konsumoni çdo mëngjes për shtypje më të ulët të gjakut

02/10/2019

Shtypja e lartë e gjakut i prek një në katër të rritur vetëm në Mbretërinë e Bashkuar, por edhe shumë njerëz tjerë nuk e dinë ... Read More

Si ta ulni tensionin e lartë me tri metoda natyrale

24/09/2019

taking an arterial blood pressure by medical equipment tonometer Tensioni i lartë i gjakut është një problem shumë i përhapur shëndetësor. Nëse nuk trajtohet siç ... Read More

E vërtetuar shkencërisht: Ky është minerali që ul tensionin e gjakut brenda pak minutave

18/09/2019

Nëse presioni i gjakut është i lartë, nuk është vetëm faji i kripës dhe natriumit që ndodhet në të. Sipas rezultateve të një studimi të ... Read More

Çfarë tregon prezenca e gjakut në urinë? Bëhuni vigjilentë ndaj këtyre shenjave

15/09/2019

Hematuria është termi mjekësor që tregon prezencën e gjakut në urinë. Është një situatë që do të frikësonte këdo, por ka shumë shkaqe që mund ... Read More

Ja pse duhet t’i hani 3 kivi në ditë

05/09/2019

Hipertensioni (presioni i lartë i gjakut) është një sëmundje e zakonshme dhe mund të jetë shumë e rrezikshme për shkak se çon në rritje të ... Read More

Këto shenja tregojnë nëse i keni arteriet e bllokuara

02/09/2019

Nëse qarkullimi i gjakut nuk është duke punuar mirë, kjo mund të nënkuptojë probleme për shëndetin e përgjithshëm, e posaçërisht kur shkaktari i mundshëm është ... Read More

Na e thuaj grupin e gjakut, të të themi kush e çka je

21/08/2019

A e dinit se edhe grupi i gjakut mund të tregojë për ju, gjëra që as vetë nuk i njihnit te vetja? Zbuloni tiparet tuaja ... Read More

Shkencëtarët zhvillojnë testin e gjakut që mund të parashikojë nëse do vdisni brenda 10 viteve

21/08/2019

Hulumtuesit kanë zhvilluar një test të gjakut që mund të zbulojë shancet e juaja për vdekje brenda dhjetë viteve të ardhshme.Shkencëtarët në Gjermani zbuluan 14 ... Read More