Tag: gjenden

Porosia e studiuesve: Lani dhëmbët kundër demencës!

12/06/2019

Bakteret „Gingivitis“ që gjenden në hapësirën e gojës dhe grykës mund të depërtojnë deri në tru. Aty ato shkatërrojnë qelizat nervore dhe mund të shkaktojnë ... Read More

Ushqimet që duhet t’i konsumoni për një jetë të gjatë e të shëndetshme

02/06/2019

Janë disa produkte të thjeshta që zakonisht gjenden në kuzhinën e çdo shtëpie, por shumë prej nesh nuk e kanë idenë e vetive të dobishme ... Read More

Bashkimi Evropian ligje të reja për ndëshkimin e sulmeve kibernetike

18/05/2019

Bashkimi Evropian miratoi një mjet të ri ligjor për të ndëshkuar ata që gjenden përgjegjës për sulme kibernetike në vendet anëtare të bllokut, si dhe ... Read More

Pse është mirë të hani qershi

13/05/2019

Qershia përmban vitaminë C, A dhe potas. Por, në të gjenden në sasi shumë të vogla edhe minerale, polifenolë dhe fibra. Ato ndihmojnë shumë në ... Read More

Po hani shpesh speca djegës? Ja çfarë po i bëni kancerit të mushkërive

09/04/2019

Specat djegës gjenden shpesh në tavolinat e bukës së familjeve shqiptare. Por, shkencëtarët tani thanë se specat djegës përveç shtimit të apetitit që ofrojnë, mund ... Read More

Tetova, Kumanova, Manastiri dhe Shkupi në listën e qyteteve më të ndotura në botë

06/03/2019

6 Mars 2019 / 13:13 Tetova, Kumanova, Manastiri dhe Shkupi u gjenden në listën e qyteteve më të ndotura për vitin 2018, sipas analizës së ... Read More

Rahoveci bën histori në Kupën e Kosovës, shkon në finale pas triumfit ndaj Ponte Prizrenit

01/03/2019

Rahoveci ka hyri në historinë e basketbollit të Kosovës. Rahovecianët për herë të parë gjenden në finale të Kupës së Kosovës në basketboll. Kaltërebardhët kanë ... Read More

Filipçe: Disa nga të lënduarit në gjendje të rëndë

15/02/2019

15 Shkurt 2019 / 12:22 Dy nga të lënduarit që gjenden në spitalin “8 Shtatori” të cilët janë me lëndime të rënda në kokë, janë ... Read More

Tregtarët në protestë kundër ligjit të tregjeve

18/01/2019

18 Janar 2019 / 15:53 Shumë tregje të gjelbra në vend sot u gjenden nën dry për shkak se pazarxhinjtë protestuan kundër Ligjit të ri ... Read More

Aktakuzë për lëndim të lehtë trupor dhe asgjësim të pasurisë

15/01/2019

Prokuroria Themelore në Gjilan ka ngritur aktakuzë ndaj të pandehurve F.D., SH.I., A.M., F.R., dhe V.H., të cilët gjenden nën masën e arrestit shtëpiak që ... Read More

Aktakuzë për lëndim të lehtë trupor dhe asgjësim të pasurisë

15/01/2019

Prokuroria Themelore në Gjilan ka ngritur aktakuzë ndaj të pandehurve F.D., SH.I., A.M., F.R., dhe V.H., të cilët gjenden nën masën e arrestit shtëpiak që ... Read More

Qelizat kanceroze mund të vdesin kur i hani këto pesë ushqime

15/01/2019

Ju e dini sa i rëndësishëm është ushqimi për mirëmbajtjen e shëndetit. Vitaminat dhe mineralet që gjenden në ushqime janë kruciale për funksionimin e duhur ... Read More