Tag: gjendet

Në trup keni një sustë sekrete, çfarë ndodh nëse e shtypni

07/11/2019

Saktësisht në qendër të koshit të kraharorit gjendet pika energjike CV17. Ajo pikë është e lidhur edhe me zemrën tonë, edhe me ndjenjat.Nëse jeni nën ... Read More

Trajtimi i ri që do ofrojë shpresë për pacientët me ekzemë

24/10/2019

Hulumtuesit gjetën se terapisë, e cila gjendet në fazat preliminare,  iu deshën një muaj për të arritur efektin pozitiv, transmeton lajmi.net. Studiuesit tani po planifikojnë ... Read More

Reduktoni sasinë e konsumit të mishit të kuq nëse doni të arrini të 70-at

24/10/2019

Një nga përbërësit mund të jetë hekuri heme, një formë e hekurit që gjendet kryesisht në gjak dhe muskuj.Ai mund t’i nxitë radikalet e lira ... Read More

Shkencëtarët gjejnë arsyen se pse personat në mbipeshë preken nga sëmundjet e mushkërive

18/10/2019

Në studimin e fundit është zbuluar se në mushkëritë e personave me mbipeshë, gjendet një numër i lartë i indeve yndyrore, shkruan BBC, transmeton Express.Hulumtuesit ... Read More

Ju do t’i vëreni këto ndryshime në trupin tuaj nëse përdorni kripën e Himalajeve

17/10/2019

Kripa e Himalajeve është një lloj i veçantë i kripës, e cila gjendet vetëm në disa pjesë të Azisë. Kjo kripë besohet se është formuar ... Read More

Ja pse domatja përmirëson cilësinë e spermës

12/10/2019

Likopeni – një lëndë ushqyese që gjendet në domate – mund të rrisë cilësinë e spermës, sugjeroi një studim.Burrat e shëndetshëm që morën ekuivalentin e ... Read More

Kjo këpurdhë ju mbytë nëse e prekni

06/10/2019

Një kërpudhë e rrallë që gjendet në Azi dhe në veri të Australisë është aq vdekjeprurëse sa mund ta helmojë njeriun vetëm me një të ... Read More

Kjo plakë tregon sekretin se si ka jetuar deri sot kur po pret t’i mbushë 103 vjet

18/09/2019

A mund të imagjinoni ta zbuloni se sekreti i jetëgjatësisë gjendet në një gotë birrë?Epo, të paktën kështu ka funksionuar për Mildred Bowers Disa javë ... Read More

Papagalli më i madh i zbuluar kishte peshuar 7 kilogramë

01/09/2019

Por ky lloj nuk gjendet edhe tani, sipas disa zbulimeve që janë bërë në Zelandën e re, para 20 milionë viteve ka jetuar ky lloj ... Read More

Shtatë shenjat që tregojnë sasi të tepërt të hekurit në gjak

11/08/2019

Hekuri është një mineral shumë i dobishëm për jetën. Ai mund të gjendet në tokë, në diell, në yje, tek kafshët madje, edhe në trupin ... Read More

Kur trupi ‘qan’ për ndihmë: Shtatë shenjat që tregojnë sasi të tepërt të hekurit në gjak

11/08/2019

Hekuri është një mineral shumë i dobishëm për jetën. Ai mund të gjendet në tokë, në diell, në yje, tek kafshët madje, edhe në trupin ... Read More

Misteret e pasurive nënujore të Shqipërisë (Foto)

10/08/2019

Në brigjet e thyer të Shqipërisë, një nga bregdetet më pak të eksploruara në botë, gjendet një pasuri e thesareve: anfore të lashta – anije ... Read More