Tag: gjumë

Ushqimet që duhet të konsumohen gjatë ditëve të nxehta

20/07/2019

Mungesa e apetitit, shumë pak gjumë, ndjenja të plogështisë – shpeshherë temperaturat e larta nuk na shkojnë përshtati. Por, duhet që t’i marrim masat paraprake ... Read More

Si të veproni kur keni tension të ulët të gjakut?

14/07/2019

Nëse në mëngjes pa arsye zgjoheni të pangopur me gjumë, shpesh keni dhimbje koke, keni marramendje, jeni të molisur, keni rrahje të fortë të zemrës, ... Read More

Problemet me kujtesë shkaktohen nga depresioni

11/07/2019

Jeta me depresion mund të shpie në një numër problemesh, përfshirë problemet me gjumë dhe nivelet më të larta të stresit. Por, së fundi shkencëtarët ... Read More

Vendosni hudhrën nën jastëk dhe shikoni çfarë ndodh gjatë natës

06/07/2019

Përbërësit që gjenden te hudhra ju bëjnë të relaksoheni dhe do t’ju ndihmojë të bini më shpejt në gjumë, të rimerrni energjinë tuaj për ditën ... Read More

Prindërit nuk bëjnë gjumë të mjaftueshëm gjashtë vjet pas lindjes së fëmijës

29/06/2019

Të rriturit preferohet që të bëjnë 7 deri 9 orë gjumë çdo natë, sipas Fondacionit Kombëtar të Gjumit.Por kjo gjë bëhet pothuajse e pamundur kur ... Read More

Prindërit nuk marrin gjumë të mjaftueshëm 6 vite pasi që lindin fëmijët

26/06/2019

Sipas fondacionit nacional të gjumit, të rritur kanë nevojë për gjumë jo më pak se 7 deri 9 orë gjatë natës. Por, egziston një problem ... Read More

Këto tri lule patjetër duhet t’i keni në dhomë

19/06/2019

Sipas studimeve, derisa ndodheni në gjumë truri pushon dhe ka nevojë për ajër cilësor, ndërkaq lulet janë më të mirat kur është fjala për lulet ... Read More

Si të humbni peshë në gjumë

18/06/2019

Ju mund të humbni peshë në gjumë vetëm duke pirë një filxhan çaj. Shumica e njerëzve ndërmarrin masa ekstreme, në një përpjekje për të djegur ... Read More

Ja sa orë duhet të flini sipas moshës

15/06/2019

“7 deri në 8 orë janë të mjaftueshme për gjumë”. Shpesh e keni dëgjuar këtë fjali, por jo gjithmonë këto orë janë të mjaftueshme.Nuk ka ... Read More

Nëntë orë gjumë janë të dëmshme njësoj sikur pesë

27/05/2019

Të bërit nëntë orë gjumë në një natë, mund të jetë e dëmshme për kujtesën tuaj sikurse të flini pesë orë. Dihet mirë se njerëzit ... Read More

Intimiteti është sekreti për një gjumë më të mirë

03/05/2019

Ne vazhdimisht jemi duke kërkuar për mënyra se si të bëjmë gjumë më të mirë. Duke filluar nga shmangia e pajisjeve elektronike, dietat e mira ... Read More

Këshillat që duhet t’i ndiqni për gjumë kualitativ

05/04/2019

Problemet për të rënë në gjumë natën mund të jenë frustuese dhe bezdisëse, duke ju lënë të ndiheni të shqetësuar dhe brengosur tërë natën. Mungesa ... Read More