Tag: Global

Rikthehen telefonët Nokia me kapakë dhe me 4G

06/09/2019

HMD Global, kompania finlandeze e cila prodhon telefonë Nokia, do të risjellë në treg një telefon me kapakë të cilët për herë të parë janë ... Read More

Majlinda Kelmendi nominohet në ‘Global Woman Summit 2019’ për të njëjtin çmim me Adelina Ismailin

01/05/2019

Majlinda Kelmendi nominohet në ‘Global Woman Summit 2019’ për të njëjtin çmim me Adelina Ismailin Majlinda Kelmendi dhe Adelina Ismaili janë nominuar për të njëjtin ... Read More

Leonora Jakupi përkrah Anita Haradinajn për çmimin prestigjioz

28/04/2019

Anita Haradinaj është një nga emrat e nominuar për çmimin ‘Global Woman Inspirational Award’. Gala mbrëmja ‘Global Woman Inspirational Award’ këtë vit do të mbahet ... Read More

Kosova bëhet anëtare e Bordit drejtues të Rrjetit Global Parlamentar të Bankës Botërore dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar

09/04/2019

Kosova është zgjedhur sot anëtare e Bordit drejtues të Rrjetit Global Parlamentar të Bankës Botërore dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar. Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa ... Read More

Një në pesë vdekje në botë shkaktohet nga dietat e këqija

04/04/2019

Një në pesë vdekje në nivel global lidhet me dieta të këqija, thonë ekspertët, duke paralajmëruar se konsumimi i tepërt i sheqerit, kripës dhe mishit ... Read More

​www “feston” 30-vjetorin

12/03/2019

Laboratori bërthamor i world wide web (www), feston sot 30-vjetorin e sistemit të informacionit global duke nxjerrë në pah përfitimet që shkenca mund t’i sjellë ... Read More

Huawei parashikon të jetë shitësi i parë i telefonave në 2019

27/12/2018

“Në tregun global të telefonave, Huawei ka kaluar prej pozitës si një statistikë tjetër, për t’u renditur mes 3 lojtarëve më të mirë në botë”, ... Read More

Zyrtarizohet Honor V20 me kamerë 48MP

26/12/2018

Pas spekulimeve të shumta, në fillim të dhjetorit, Honor V20 u prezantua zyrtarisht në Kinë. Njoftimi global i telefonit View 20, është caktuar për 22 ... Read More

HMD Global shiti 70 milionë telefona Nokia, në vetëm dy vite

07/12/2018

HMD Global ka festuar përvjetorin e dytë. Është kompania që mori një sfidë të madhe, duke blerë Nokia, gjatë ditëve të këqija të kompanisë. Brendi ... Read More

Kosova në grupin e vendeve me “ndikim të ulët” të terrorizmit

05/12/2018

Instituti për Ekonominë dhe Paqen publikoi të mërkurën Indeksin Global të Terrorizmit, i cili tregon se terrorizmi, përkundër rënies, vazhdon të jetë i përhapur dhe ... Read More

Haradinaj priti në takim Ekipin e Lutjeve të Mëngjesit të Jerusalemit

30/11/2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka pritur sot një delegacion të Ekipit Global për Lutjet e Mëngjesit të Jerusalemit të kryesuar nga Michele Bachman, ish-kongresistja ... Read More

Samsung mbetet prodhuesi numër një i telefonave, në tremujorin e tretë të vitit

24/11/2018

Samsung Electronics ruajti titullin e prodhuesit të parë global të telefonave, duke marrë 19 përqind të tregut në tremujorin e tretë të vitit 2018, treguan ... Read More