Tag: gojës

Çfarë ndodh nëse nuk i pastroni dhëmbët para se të flini

02/09/2019

Higjiena e gojës është shumë e rëndësishme jo vetëm për anën estetike mirëpo edhe në aspektin e shëndetit. Higjiena e dobët e gojës lidhet me ... Read More

Largoni të gjitha gurëzat nga dhëmbët për vetëm një minutë

15/08/2019

Ne të gjithë duam të mbajmë higjienën e gojës dhe të kemi dhëmbët më të bukur dhe më të bardhë. Prandaj, ne shpesh blejmë preparate ... Read More

Mbajeni këtë përzierje në gojë për 60 sekonda dhe hiqni të gjitha gurët nga dhëmbet

12/08/2019

Ne të gjithë duam të mbajmë higjienën e gojës dhe të kemi dhëmbët më të bukur dhe më të bardhë. Prandaj, ne shpesh blejmë preparate ... Read More

Doktoresha kosovare tregon arsyet se përse gojës i vjen era e keqe

05/08/2019

Halitozi është termi mjekësor i erës së keqe të gojës dhe nga i cili janë të prekur rreth 50% e njerëzve.Kjo bën që shumë persona ... Read More

Me këtë çaj largoni erën e keqe të gojës

07/07/2019

Shmangini lëngjet agresive për shpëlarjen e gojës dhe përkujdesuni ta bëni gllënjkën natyrale, e cila largon aromën e keqe nga goja. Me pastrimin e rregullt ... Read More

Porosia e studiuesve: Lani dhëmbët kundër demencës!

12/06/2019

Bakteret „Gingivitis“ që gjenden në hapësirën e gojës dhe grykës mund të depërtojnë deri në tru. Aty ato shkatërrojnë qelizat nervore dhe mund të shkaktojnë ... Read More

Tri ushqimet që e shkaktojnë erën e keqe të gojës dhe që duhet t’i shmangni

20/03/2019

Era e keqe e gojës, që në mjekësi njihet si halitosis, besohet se i prek rreth 50% të popullsisë gjatë jetës së tyre. Ushqimet dhe ... Read More

Shkaktarët e erës së gojës

17/03/2019

A ju ka ndodhur ndonjëherë që ndonjë mik apo partneri të ju bëjë me dije që “hm…pakëz po të vie era e gojës”?. Shumica e ... Read More

Era e pakëndshme e gojës: Top këshillat për ta mbajtur gojën të freskët

15/02/2019

Era e keqe e gojës, njohur ndryshe në mjekësi si halotisis, është problem shumë i zakonshëm të cilin e përjetojnë një pjesë e madhe e ... Read More

Çfarë dini për rëndësinë e higjienës orale

04/02/2019

Përveç dhëmbëve të bukur dhe të shëndetshëm, mbajtja e higjienës së zgavrës së gojës mundet edhe të parandalojë shumë sëmundje. Ju sjellim një varg të ... Read More

Ende asnjë zgjidhje për ankesat e pazarxhinjve

21/01/2019

21 Janar 2019 / 15:24 Familja Petrushevski, për 55 vite me radhë kafshatën e gojës e siguron duke shitur në këtë tezgë në “Bit Pazarin” ... Read More