Tag: grek

Çmimet BAFTA: Filmi më i mirë “Roma”, por shtatë çmime shkojnë për “The Favourite”

11/02/2019

Filmi “The Favourite” i regjisorit grek Yorgos Lanthimos dominoi akademinë britanike të Arteve dhe të Filmit (BAFTA) në Royal Albert Hall të Londrës. Ai ishte ... Read More

Kërcënimet e opozitës greke, jo reale

09/02/2019

9 Shkurt 2019 / 15:35 Kërcënimet e liderit opozitar grek, Kiriakos Micotakis, se pas ratifikimit të Marrëveshjes së Prespës, Maqedonisë do i vendos veto gjatë ... Read More

Parlamenti grek miratoi protokollin për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO

08/02/2019

8 Shkurt 2019 / 21:02 Parlamenti grek sonte me 153 vota “për” miratoi Protokollin për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO. Opozita greke kundërshtoi. Pushteti kërkoi ... Read More

Zaev dhe Cipras marrin çmimin prestigjioz ”Ewald von Kleist”

01/02/2019

1 Shkurt 2019 / 13:26 Kryeministri I Maqedonisë Zoran Zaev, dhe homologu i tij grek, Aleksis Cipras janë përzgjedhur për marrjen e çmimit prestigjioz ”Ewald ... Read More

Maqedonia është vetëm një hap pranë NATO-s

26/01/2019

26 Janar 2019 / 14:55 Me ratifikimin e Marrëveshjes së Prespës nga Kuvendi grek, Maqedonisë i mbetet edhe një hap për tu bërë pjesë e ... Read More

Parisi përshëndet guximin dhe vendosmërinë e Zaevit dhe Ciprasit

26/01/2019

26 Janar 2019 / 12:10 Një ditë pas miratimit të Marrëveshjes së Prespës në Parlamentin grek vazhdojnë urimet nga komuniteti ndërkombëtar për zgjidhjen e mosmarrëveshjes ... Read More

Pendarovski: Marrëveshja e Prespës, rezultat i dy liderëve të guximshëm

25/01/2019

25 Janar 2019 / 22:27 Pas miratimit të Marrëveshjen së Prespës nga Parlamenti grek me 153 vota “për”, koordinatori nacional për NATO, Stevo Pendarovski në ... Read More

Greqi, filloi votimi në parlamentin grek rreth Marrëveshjes së Prespës

25/01/2019

Në Kuvendin e Republikës së Greqisë ka filluar votimi rreth Marrëveshjes së Prespës. Deputetët grek një nga një për momentin janë duke votuar rreth Marrëveshjes ... Read More

Cipras me kundërpërgjigje të ashpra për Komunistët dhe opozitën greke

25/01/2019

25 Janar 2019 / 13:23 Kryeministri grek Aleksis Cipras, u është përgjigjur fuqishëm kundërshtarëve të Marrëveshjes së Prespës, me theks të veçantë partisë Komuniste KKE ... Read More

Kaklamanis: Të papranueshme janë deklarata e Nimicit

24/01/2019

24 Janar 2019 / 12:16 Nënkryetari i katërt i Parlamentit grek nga radhët e Demokracisë së re, Nikitas Kaklamanis, i cili udhëheq seancën e sotme ... Read More

Greqi, Komisioni parlamentar aprovon marrëveshjen e Prespës

22/01/2019

22 Janar 2019 / 19:11 Komisioni i mbrojtjes dhe i punëve të jashtme të Parlamentit grek miratoi me shumicë votash të martën pasdite Marrëveshjen e ... Read More

Maqedonia e Veriut që në shtator në NATO?

21/01/2019

Marrëveshja e Prespës tashmë është në procedurën e miratimit në Parlamentin grek – së pari në komisionet kompetente, dhe të enjten ose të premten edhe ... Read More