Tag: gripin

10 ushqimet e përditshme që përmirësojnë sistemin imunitar

03/02/2020

Nëse dëshironi të mbani gripin larg, apo të shmangni një të ftohur, ajo për çfarë keni nevojë është një sistem i fortë imunitar. Në mënyrë ... Read More

Jeni me grip? Provoni këtë lloj madarine dhe harrojini antibiotikët

18/10/2019

E ku ka më mirë se të luftosh gripin pa ilaçe. Një ndër këto produkte është mandarina. Sipas studimeve, mandarina jeshile është ndër agrumet më ... Read More

Alarm: Ky është gripi që përhapet për 36 orë dhe mund t’i vrasë 80 milionë njerëz

18/09/2019

Një sëmundje e ngjashme me gripin mund të udhëtojë nëpër botë në 36 orë dhe të vriste 80 milion njerëz, kanë paralajmëruar ekspertët.Një shekull më ... Read More

Personat që kanë ndonjë alergji janë më të rrezikuar nga depresioni

11/07/2019

Ekspertët thonë se disa lloje të alergjive, siç është rasti me gripin apo alergjia ndaj polenit mund të shkaktojnë çrregullime mentale, për shkak se interferojnë ... Read More

Grip i derrit apo grip sezonal?

19/04/2019

Pa test, ëshë e vështirë të dallosh nëse e ke gripin e derrit apo grip sezonal, sepse shumica e simptomave janë të njejta. Nëse ke ... Read More

Bie numri i rasteve me grip, në Klinikën Infektive thonë se fruthi këtë vit nuk paraqet problem (Video)

09/04/2019

Situata me gripin sezonal i është kthyer normalitetit. Kështu thotë drejtori i infektives, Hamdi Ramadani, duke shtuar se pos gripit sezonal, ka raste më pak ... Read More

‘Dieta e ylbertë’, më e favorshmja për sistemin imunitar

03/04/2019

Edhe pse nuk ka ndonjë ushqim apo dietë specifike që mund të parandalojë gripin apo ftohjen, duke konsumuar ushqime të pasura në lëndë ushqyese mund ... Read More

Konstatohet një rast i vdekur me influencë A, Komiteti i Gripit Sezonal me rekomandime për qytetarët

27/02/2019

Komiteti  për Gripin Sezonal në nivel të Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës, ka mbajtur sot mbledhjen e rregullt në të cilën është analizuar ... Read More

Gripi sezonal në Kosovë, s’ka vend për panik

25/02/2019

Anëtarët e Komitetit për Gripin Sezonal kanë thënë se në Kosovë nuk ka nevojë për panik dhe se çdo vit kalenderik ka grip, por jo ... Read More

Filipçe: Situata me gripin është nën kontroll

15/02/2019

15 Shkurt 2019 / 14:36 Situata me gripin momentalisht është nën kontroll, ndërsa këtë vit krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar ka ... Read More

Tri të katërtat e njerëzve me grip nuk shfaqin simptoma

23/01/2019

Tri të katërtat e të rriturve me gripin sezonal dhe pandemik nuk shfaqin asnjë simptomë, thonë shkencëtarët në Britani. Autori kryesor, dr. Andrew Hayward, nga ... Read More