Tag: gripit

Hundë të bllokuara? Kështu i zhbllokoni brenda pak minutash

09/05/2019

Një nga simptomat më të bezdisshme të gripit është padyshim hunda e bllokuar. Sipas ‘Prevention’ ka disa mënyra që mund t’ju ndihmojnë të zhbllokoni hundët ... Read More

Katër raste të rënda të gripit po trajtohen në QKUK

16/03/2019

Stina e pranverës po ofron dhe me atë edhe gjendja alarmante gripit sezonal në Kosovë ka kaluar. Vetëm në javët e para të muajit mars ... Read More

Për gjashtë muaj 46 mijë raste me grip në Kosovë, katër pacientë në gjendje të rëndë

16/03/2019

Gjendja alarmante e gripit sezonal në Kosovë ka kaluar. Në javët e para të muajit mars ka pasur rënie të dukshme të këtij virusi, kurse ... Read More

Shtohet numri i të prekurve nga gripi

21/02/2019

21 Shkurt 2019 / 15:17 Rreth 3 mijë raste me simptome të gripit dhe sëmundje tjera të ngjashme me gripin janë regjistruar gjatë javës së ... Read More

Gripi sezonal, mjekët apelojnë të kërkohet ndihma dhe të bëhet vaksinimi

20/02/2019

Nysret Hajrullahu, drejtor në spitalin e Gjilanit, ka apeluar që të gjithë ata që kanë simptoma të gripit sezonal të kërkojnë ndihmën mjekësore. Ndërsa Hamdi ... Read More

Gripi në Kosovë akoma nën pragun epidemik

11/02/2019

Instituti Kombëtar po përcjell me vëmendje ecurinë epidemiologjike të gripit sezonal në tërë territorin e Republikës së Kosovës duke intensifikuar punën në terren. Nga 1 ... Read More

Ndërron jetë edhe një 55 vjeçar nga gripi sezonal, i katërti për këtë vit në Kosovë (Video)

08/02/2019

Ka ndërruar jetë edhe një 55 vjeçar si pasojë e gripit sezonal. Drejtori i Klinikës Infektive, Hamdi Ramadani ka thënë se i ndjeri kishte pasur ... Read More

Ndërron jetë 25-vjeçarja me simptome të gripit të H1N1

07/02/2019

Regjistrohet viktima e dyte e gripit në Maqedoni. Behet fjale për 25-vjeçaren nga Ohri. Epidemiologet alarmojnë për dyfishim te numrit te te prekurve nga gripi, ... Read More

Manastirliu: Në Shqipëri nuk ka grip derri dhe as epidemi gripi

05/02/2019

“Shqipëria ka një qarkullim me intensitet mesatar të gripit, por nuk jemi në epidemi”, deklaroi ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu gjatë një ... Read More

A mund të na mbrojë vërtet maska kirurgjike nga gripi?

04/02/2019

Atë që virusi i gripit e bën të rrezikshëm është që nuk është e nevojshme që dikush të teshtijë apo të kollitet në mënyrë që ... Read More

Gripi bëhet më agresiv, por nuk ka shpërthim epidemik në Kosovë

24/01/2019

Dy persona kanë vdekur gjatë këtij viti në Kosovë si pasojë e gripit. Këtë e kanë bërë të ditur zyrtarë nga Instituti Kombëtar i Shëndetit ... Read More

Distanca që duhet patjetër ta mbani nga personi i sëmurë që të mos ju infektojë me grip

16/01/2019

Besojmë që nga tash do t’i numëroni hapat. Sezoni i gripit me të madhe po zgjat dhe të gjithë kërkojnë zgjidhje se si në këtë ... Read More