Tag: hekurit

Si ta dalloni aneminë e shkaktuar nga mungesa e hekurit, ushqimet që ju duhen

13/02/2020

Anemia si pasojë e mungesës së hekurit në organizëm manifestohet me një sërë simptomash. Ndjesia e lodhjes pas gjumit, e të ftohtit të vazhdueshëm, ethet ... Read More

Receta me hudhër e limon për kurimin e anemisë

27/01/2020

Anemia është një sëmundje që shkaktohet nga mungesa e hekurit, ose si shenjë shoqëruese e një problemi tjetër shëndetësor. Simptomat e anemisë përfshijnë lodhjen, rënien ... Read More

Sotiraq Lako: Hiperferritinemia, rastet kur duhet të hiqet gjaku

13/01/2020

Nga Dr. Shk. Sotiraq Lako  – Unë shkruaj shpesh për mungesën e hekurit (absolute) e identifikuar me Hipoferritinemia, që në fakt është deficiti më i ... Read More

Teprica e këtij elementi jetik çon në sulm në zemër dhe tru

06/11/2019

Hulumtimi i ri nga studiuesit japonezë tregon se injeksionet e hekurit mund të shkaktojnë një ngushtim pothuajse të menjëhershëm të enëve të gjakutNdërsa niveli i ... Read More

Reduktoni sasinë e konsumit të mishit të kuq nëse doni të arrini të 70-at

24/10/2019

Një nga përbërësit mund të jetë hekuri heme, një formë e hekurit që gjendet kryesisht në gjak dhe muskuj.Ai mund t’i nxitë radikalet e lira ... Read More

Kujdes, edhe sasia e lartë e hekurit në gjak ka dëme shëndetësore

30/07/2019

Sipas një studimi të fundit, niveli i lartë i hekurit ka dy efekte pozitive dhe negative për sistemin kardiovaskular. Në njërën anë mund të zvogëlojë ... Read More

Sasia e lartë e hekurit shkakton trashjen e gjakut

29/07/2019

Sipas një studimi të fundit, niveli i lartë i hekurit ka dy efekte, pozitive dhe negative për sistemin kardiovaskular. Në njërën anë mund të zvogëlojë ... Read More

​Hekuri, i mirë për zemrën – por sasia e tepërt e tij shkakton dëme

18/07/2019

Sasia e mineralit të hekurit që marrim në organizëm përmirëson shëndetin e zemrës, por sasitë e tepërta mund të kenë efekte të dëmshme në trup, ... Read More

Sulm në Kaçanik

04/05/2019

Një person është arrestuar pasi ka sulmuar me boks të hekurit një person tjetër, të cilit i ka shkaktuar lëndime trupore. Ngjarja ka ndodhur të ... Read More

Simptomat e mungesës së hekurit: Shenjat që tregojnë se duhet të hani më shumë ushqime me këtë mineral

15/02/2019

Mungesa e hekurit, njohur ndryshe si anemia, mund të ndodh kur trupi nuk është duke prodhuar qeliza të mjaftueshme të kuqe të gjakut. Kjo zakonisht ... Read More