Tag: hënën

Napoli me shumë mungesa në derbin kundër Inter

05/01/2020

20:40 | 5 Janar 2020 20:40 | 5 Janar 2020 Napoli pret të hënën Interin pa të lënduarit Dries Mertens, Kalidou Koulibaly, Faozi Ghoulam dhe ... Read More

Dështon misioni indian në Hënë, stacioni hapësinor humb kontaktet me sondën

07/09/2019

Përpjekjet historike të Indisë për të prekur Hënën, duket se dështuan pak para momentit final. Shkencëtarët humbën kontaktet disa minuta para mbërritjes së sondës “Chandrayaan-2”, ... Read More

Rekord i ri botëror, në Etiopi mbillen 350 milion pemë për 12 orë

30/07/2019

Etiopianët mbollën 350 milion pemë të hënën, për të cilën zyrtarët thanë se do të jetë një rekord botëror. Nisma ambicioze e kryeministrit Abiy Ahmed ... Read More

Ilaçet e zakonshme e rrisin deri 50 për qind rrezikun nga demenca

25/06/2019

Sipas një studimi të publikuar në hënën në revistën “JAMA Internal Medicine”, ilaçet që rekomandohen shpesh nga mjekët për probleme të ndryshme shëndetësore, përfshirë ilaçet ... Read More

Sa i vjetër është “Njeriu në Hënë”?

24/06/2019

Modeli në formë fytyre me dritë dhe errësirë në Hënën e plotë është një shembull klasik i pareidolias, ku mendjet tona krijojnë objekte të njohura ... Read More

Lista Serbe akuzon opozitën serbe se planet e tyre janë rrenë e mashtrime

25/05/2019

Lista serbe ka vlerësuar sot, në prag të mbledhjes së Kuvendit të Serbisë për Kosovën të hënën, më 27 maj, se liderët opozitarë të Serbisë ... Read More

Aksident në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, lëndohen pesë persona

06/05/2019

Një aksident trafiku ka ndodhur të hënën rreth orës 13:00 në magjistralen Mitrovicë – Prishtinë, saktësisht në fshatin Pestovë, ku raportohet se ka të lënduar. ... Read More

Partitë e vogla opozitare në Shqipëri platformë për zgjidhjen e krizës

29/04/2019

Aleatët e Partisë Demokratike në Shqipëri kanë deklaruar të hënën se janë të gatshëm të negociojnë dhe kanë kërkuar nga Presidenti Meta inicimin e një ... Read More

Aksident i rëndë në Tiranë, vetura ndahet në dy pjesë (Foto)

29/04/2019

Një aksident i rëndë të hënën ka ndodhur në Tiranë. Ngjarja ka ndodhur në vendit të quajtur “Casa Italia”. Policia e Shqipërisë ka dal në ... Read More

Njohësi i Ballkanit dhe ish-politikani gjerman: Negociatat mes Kosovës dhe Serbisë nuk duhet asnjëherë të çojnë në vendosje të reja kufijsh

29/04/2019

Konferenca e Ballkanit Perëndimor që fillon të hënën në Berlin (29.04) ka potencialin e hapjes së një kapitulli të ri, thotë njohësi i Ballkanit dhe ... Read More

Thaçi tregon pritjet e tij nga Samiti i Berlinit

28/04/2019

Para Samitit të Berlinit, i cili mbahet të hënën,  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se pret që në këtë takim theks i veçantë ... Read More

Çfarë mund të pritet nga takimi i Berlinit, ku Kosova do të jetë temë kryesore

27/04/2019

Të hënën e ardhshme, më 29 prill,  kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez Emmanuel Macron do të presin në Berlin krerët e qeverive të Ballkanit ... Read More