Tag: historik

Cakaj: Ibrahim Rugova, arkitekt politik i Kosovës

24/05/2019

​Ministri në detyrë i Punëve të Jashtme i Shqipërisë, Gent Cakaj, ka kujtuar presidentin historik të Kosovës, Ibrahim Rugovën, duke e quajtur “arkitekt kryesor politik”. ... Read More

Reagimi pikëllues i Son kur e kupton se nuk ka të drejtë loje kundër Ajax

18/04/2019

Tottenham ka shënuar një sukses historik duke kaluar në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve, pas eliminimit që i bëri Manchester Cityt. Heroi i Tottenham Hotspur ... Read More

Ndërron jetë ciceroni i parë i kompleksit “Adem Jashari”

02/04/2019

Drejtori historik i kompleksit memorial “Adem Jashari” si dhe veprimtari i çështjes kombëtare, Rifat Bejta sot ka ndërruar jetë. Bejta njihet për kontributin e tij ... Read More

Investimet e huaja në Shqipëri, mbi 1 miliard euro

25/03/2019

Investimet e huaja në Shqipëri shënuan një rekord historik vitin e kaluar duke kapërcyer për herë të parë shifrën 1 miliard euro. Të dhënat e ... Read More

Zaev-Teoharopulos: Marrëveshja e Prespës është hap historik

12/03/2019

12 Mars 2019 / 15:12 Marrëveshja e Prespës është hap historik dhe e ardhmja do të tregojë se është e dobishme për qytetarët e Maqedonisë ... Read More

Rasti i Kylian Mbappes që nuk u kthye në gol e që do ta qajnë shumë gjatë te PSG-ja

07/03/2019

Manchester United ka arritur një kualifikim historik në Ligën e Kampionëve pasi e mundi PSG-në si mysafirë 3-1. Parisienët e kishin pothuajse të sigurt kualifikimin, ... Read More

Beqiri i reagon Thaçit: Ibrahim Rugova dhe flamuri dardan janë vet historia jonë

23/02/2019

Vula presidenciale e ish-Presidentit historik, Ibrahim Rugova është hequr nga dekoratat dhe komunikimet me ndërkombëtar qysh kur në krye të presidencës ka ardhur Hashim Thaçi. ... Read More

Pacolli propozon themelimin e Akademisë Politike “Ibrahim Rugova”

21/01/2019

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behgjet Pacolli ka kujtuar presidentin historik Ibrahim Rugova, në 13 vjetorin e vdekjes së tij. Pacolli përmes një ... Read More

13 vjet nga vdekja e ish-presidentit Ibrahim Rugova

20/01/2019

Me rastin e përvjetorit të 13-të  të vdekjes së presidentit historik të Kosovës, Ibrahim Rugova, në Prishtinë do të organizohen një varg aktivitetesh. Kryeministri i ... Read More

“Kalorësit e Dardanisë”, libër i ‘kujtesës kombëtare!

11/01/2019

Gani Mehmetaj, së fundmi ka dalur me romanin e tij më të ri historik, “Kalorësit e Dardanisë”, i cili është në vazhdën e librave të ... Read More

Zaev: Ky është fillimi, na pret edhe shumë punë

19/10/2018

19 Tetor 2018 / 23:27 “Ky është moment historik, i falënderohemi çdo deputeti që morri guximin dhe tejkaloi interesat partiake, për të zgjedhur të ardhmen ... Read More

“Referendumi”, Zaev: Moment historik, bëhet fjalë për të ardhmen e fëmijëve tanë (video)

12/09/2018

12 September 2018 / 11:14 Më 30 shtator, në referendum, vendosim ne. Ky moment historik është më i madh se ne, se partitë tona, zënkat ... Read More