Tag: historisë

Adriano Çelentano i drejtohet të rinjve: E quani kurajo kur mblidheni pa maska?

17/10/2020

“Prandaj kemi një objektiv për të arritur. Ndoshta më i rëndësishmi i historisë. Sepse do të jetë ai i fitores. Dhe mënyrën si fitohet e ... Read More

Kështu dukej Tetova kur ishte pjesë e Shqipërisë

03/06/2020

Tetova, që gjatë historisë ka luftuar kundër pan-turqizmës dhe pan-sllavizmës, ndaj dhe është vizituar nga shumë udhëpërshkrues të huaj, ishte një qytet i vërtetë me ... Read More

Jonida Maliqi publikon foton nga makina e Romeos, fansat e vënë në siklet

13/04/2020

Prej kohësh në media u përfol se Jonida Maliqi i kishte dhënë fund historisë me Romeon. Por duket se dyshja vijon të jetë së bashku ... Read More

Zhduket qyteti 12 000 vjeçar për një hidrocentral në Turqi

12/09/2019

Por ky xhevahir i historisë njerëzore shumë shpejt mund të zhduket i mbuluar në pjesën më të madhe të vet nga uji, dhe kjo për ... Read More

Hidhet me parashutë 103-vjeçarja, thyen rekordin botëror

18/08/2019

Një 103-vjeçare nga Uashingtoni i Shteteve të Bashkuara, ka hyrë në librat e historisë si personi më i vjetër në botë që bën Sky Diving. ... Read More

Cila është skuadra më e mirë: Dortmund 2012, Monaco 2016 apo Ajax 2019?

02/05/2019

f545bfa85cc9ba4ef66f97f99c4f0df1 Duket sikur ne jemi dëshmitarë të historisë me ekip aktual të Ajaxit. I mbushur me talente të reja që nuk kanë frikë, ekipi i ... Read More

“Gjurmë shqiptare”, historia e panjohur e Isa Boletinit (Video)

06/04/2019

Ajo është padyshim një ndër fotografitë më kuptimplota të historisë shqiptare. Ismail Qemali, kryeministri i parë i Shqipërisë qëndron krah Isa Boletinit, prijësit të hekurt. ... Read More

Imeraj: Masakra e Lybeniqit, gjenocidi më i madh në historinë e këtij fshati

01/04/2019

Drejtuesi i Departamentit të Historisë Bashkëkohore në Institutin e Historisë, Shkodran Imeraj ka kujtuar 20 vjetorin e masakrës së Lybeniqit dhe viktimat e këtij gjenocidi. ... Read More

Shtatzënë apo jo, Georgina Rodriguez publikon videon dhe fotot e reja në bikini

28/03/2019

Kapitulli i dytë i historisë Georgina Rodriguez & Yamamay: pas fitotove të para me bikini të kuqe, tani mbërrin dhe një video me një komplet ... Read More

Librat e historisë dhe gjeografisë do të ndryshojnë sipas Marrëveshjes së Prespës

25/03/2019

25 Mars 2019 / 15:46 Librat e historisë dhe gjeografisë për arsimin fillor dhe të mesëm fillimisht do të ndryshohen sipas Marrëveshjes së Prespës. Pas ... Read More

Sergio Ramos, një hap larg lavdisë dhe rekordit

06/02/2019

Sergio Ramos është në afër historisë në El Clasico, ku i kanë mbetur vetëm edhe tri takime që t’i zhvillojë në ndeshjet Real Madrid – ... Read More

Nis greva tek Filologjiku, studentë e pedagogë, të bashkuar

21/01/2019

Studentët dhe pedagogët e Fakultetit të Historisë dhe Filologjisë në Shqipëri, ashtu siç kishin paralajmëruar, kanë nisur sot grevën. Ata janë vendosur në oborrin e ... Read More