Tag: Hulumtim

Papastërtia e ndihmon shëndetin e njeriut

31/05/2019

Një hulumtim i kryer kohëve të fundit ka zbuluar se të jetuarit në papastërti mund të ndihmojë shëndetin e njeriut.Shkencëtarët kanë gjetur se një bakter ... Read More

Shkencëtarët: Hëna po tkurret

15/05/2019

Një hulumtim i ri tregon se Hëna ngadalë po tkurret ndërsa brendësia e saj është ftohur gjatë epokave, duke krijuar mijëra rrudha të vogla sipërfaqësore. ... Read More

Tri lloje grindjesh të cilat çojnë në ndarje

09/04/2019

Kohë më parë një hulumtim ka treguar që grindjet me partnerin një herë në javë ndihmojnë në ruajtjen e marrëdhënieve të shëndetshme dhe produktive në ... Read More

Edhe konsumimi i pakët i alkoolit rrit rrezikun e paralizës

06/04/2019

Një hulumtim i bërë në Kinë zbulon se madje edhe konsumimi i pakët ose mesatar i alkoolit rrit rrezikun e tensionit të lartë dhe paralizës. ... Read More

Mjaftojnë pak ushtrime me peshëngritje për t’u mbrojtur nga sulmi i zemrës dhe trurit

29/11/2018

Një hulumtim i ri ka zbuluar se një orë ose më pak peshëngritje në javë mund të ndihmojë dukshëm në zvogëlimin e rrezikut të sulmeve ... Read More

Çfarë mendojnë njerëzit në të vërtetë për femrat me tatuazhe

14/11/2018

Një grup i ekspertëve social kanë bërë një hulumtim për “pendimet e bërjes së tatuazheve”dhe vizatimet në lëkurë. Ata kanë folur me një grup të ... Read More

Cilët meshkuj janë më tërheqës për femrat?

17/10/2018

Një hulumtim gjerman ka treguar që meshkujt narcisoidë, të cilët kanë mendim pozitiv joreal për veten, janë më tërheqës për femrat se sa meshkujt normalë. ... Read More

Ky ilaç “vret” aknet për vetëm pesë minuta

15/10/2018

Hulumtim më i ri shkencor ka treguar që bimët shëruese ndonjëherë munden denjësisht të zëvendësojnë preparatet mjekësore. Kështu shkencëtarët kanë vërtetuar që trumza (Thymus vulgaris) ... Read More

Kështu ndodh saktësisht me trupin tuaj kur pini ujë të ftohtë, të vakët dhe të ngrohtë

27/09/2018

Në një hulumtim, pacientëve të cilëve u është ngadalësuar transporti i materieve nga organet e tretjes në zorrë, u janë dhënë racione të temperaturave të ... Read More

Mësohet shkaku i vdekjes së Dolores O’Riordan: Këngëtarja e “The Cranberries” u mbyt në vaskë pas helimit me alkool

07/09/2018

Një hulumtim i realizuar në Londër ka treguar se Dolores O’Riordan ishte mbytur në vaskë pas hetimit me alkool. Në janar të këtij viti, këngëtarja ... Read More

E konfirmojnë shkencëtarët: Freddie Mercury është këngëtari me vokalin më të mirë në histori

05/09/2018

Një grup shkencëtarësh austriakë, çekë dhe suedezë kanë bërë një hulumtim, të cilin e kanë publikuar në Logopedics Phoniatrics Vocology, duke e shpallur Freddie Mercuryn ... Read More

Dyshime se prokuroria nuk hetoi ankesat e Valbona Nrecajt për dhunim seksual

11/08/2018

Një hulumtim ka nxjerrë në pah pretendime të reja për mënyrën se si prokuroria e shtetit kishte trajtuar ankesat e Valbona Nrecaj gruas e cila ... Read More