Tag: hulumtuesit

Deri në 2050 gjysma e popullsisë botërore do të preket nga miopia

29/05/2019

Hulumtuesit në Institutin e Vizionit të Brian Holden në Sydney, Australi kanë analizuar të gjitha rezultatet që kanë dalë nga plot 145 studime, që prej ... Read More

Mos u frikësoni, por ekziston një rrezik mes kafesë dhe kancerit të mushkërive

15/04/2019

Hulumtuesit kanë studiuar shumë kohë për të përcaktuar nëse ekziston një lidhje midis konsumit të kafesë dhe kancerit, por kanë pasur probleme në nxjerrjen e ... Read More

A po i bëjnë analgjetikët njerëzit më të pandjeshëm?

15/04/2019

Duke ndjekur studimet e mëparshme, hulumtuesit edhe një herë kanë hulumtuar mbi çështjen se a po ndikon acetaminofeni në psiqikën tonë. Këtë herë, fokusi më ... Read More

Çaji i gjelbër largon erën e keqe të gojës

13/04/2019

Hulumtuesit e Institutit izraelit për teknologji pohojnë se çaji i gjelbër mposht erën e keqe të gojës, por edhe reduktoni rrezikun nga zhvillimi i kariesit ... Read More

Si funksionojnë ‘stolitë’ kontraceptive?

29/03/2019

Hulumtuesit e Institutit te Teknologjisë në Gjeorgji kanë zhvilluar teknika të kontraceptivëve përmes disa ‘stolive’ të cilat mund të vendosen në formë të vathëve, orave ... Read More

Meshkujt dhe femrat lindin për të qenë ndryshe – ndryshimet në tru mes gjinive fillojnë prej në mitër

25/03/2019

Në studimin e parë shkencor të këtij lloji, hulumtuesit thonë se kanë zbuluar që dallimet mes trurit të mashkullit e femrës fillojnë prej në mitër. ... Read More

Objekti misterioz në formë rrethore i parë nga sateliti, i ka befasuar ekspertët e arkeologjisë (Video)

10/03/2019

Hulumtuesit e Discovery Channel po besojnë se hapësira e gjetur, është përdorur nga keltët paganë, për sakrifica njerëzore, para nisjes për në beteja. Ky është ... Read More

Meshkujt që martohen me femra topolake janë më të lumtur dhe jetojnë më gjatë

28/02/2019

Në një studim të fundit të kryer nga hulumtuesit meksikanë, është synuar të gjendet lidhja mes suksesit dhe lumturisë në martesë. Për ta zbuluar këtë ... Read More

Qeset e palstikës së shpejti mund të fuqizojnë telefonin tuaj me bateri

16/02/2019

Hulumtuesit kanë konvertuar qeset plastike në copa të karbonit për bateri, duke ofruar një mënyrë për të vënë në ripërdorim qeset plastike të hedhura. Ndotja nga ... Read More

Gjurmët e një dinozauri gjigant, u gjetën pas 100 milionë vitesh në një përrua të tharë (Foto)

14/02/2019

Hulumtuesit e paleontologjisë kanë gjetur një seri gjurmësh së dinozaurëve, në shtratin e tharë të një përroi në Queensland të Australisë. Zyrtarët e Ministrisë për ... Read More

Specia e gjetur në një shpellë në Kanada, dyshohet se ka mbijetua që nga Epoka e Akullnajave (Video)

08/02/2019

Hulumtuesit besojnë se një specie e rrallë, që është gjetur në një shpellë gëlqerore në Vankuver të Kanadasë, mund të ketë mbijetuar që nga Epoka ... Read More

Stetoskopi digjital diagnostikon pneumoninë me 90 për qind saktësi (Video)

06/02/2019

Hulumtuesit e John Hopkins University në Maryland të Shteteve të Bashkuara, e kanë krijuar një stetoskop digjital, që me saktësi shumë të madhe mund ta ... Read More