Tag: infektive

Drejtoresha e Infektivës: Kishim raste kur deri në 12 orë qëndruam pa bukë duke u kujdes për pacientë

01/07/2020

Ushtruesja e detyrës së drejtoreshës në Klinikën Infektive, Lindita Ajvazaj, ka treguar për punën e stafit të saj gjatë kohës së pandemisë Covid-19. Ajo në ... Read More

Hoti e Zemaj në kundërshtim me njëri-tjetrin, njëri thotë Infektiva e stërmbushur tjetri e quan gënjeshtër

01/07/2020

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, i ka quajtur gënjeshtra deklaratat se në Klinikën Infektive nuk ka vend për pacientët me koronavirus. Sipas tij, situata me ... Read More

Specialistja Silva Bino: 22 këshilla për të parandaluar koronavirusin

03/02/2020

Voltiza Duro – Ditën e djeshme shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino ka publikuar disa këshilla të vlefshme për të gjithë ... Read More

Kujdes, këto janë shenjat që tregojnë se keni insekte shtrati në shtëpinë tuaj

04/12/2019

Edhe pse insektet në shtrat nuk transmetojnë asnjë sëmundje infektive, ato ende mund të jenë shqetësuese dhe madje mund të shkaktojnë disa probleme shëndetësore.Nga reagimet ... Read More

Si të parandalohet tuberkulozi

16/10/2019

Tuberkulozi është një sëmundje infektive ngjitëse, e shkaktuar nga mykobakteri tuberkular.Përgatiti: Syzana Haradinaj Zakonisht ky mikrob sulmon mushkëritë, por mund të prekë gjithashtu edhe organe ... Read More

Drejtori i Klinikës Infektive tregon detaje të reja për personat e helmuar nga iftari në Drenas

22/05/2019

Drejtori i Klinikës Infektive në QKUK, Hamdi Ramadani, ka konfirmuar për Telegrafin së janë mbi 60 raste që kanë kërkuar shërbime mjekësore pas helmimit me ... Read More

Rriqrat “zhvendosen” në Prishtinë, 23 raste të pickimit për një muaj

19/05/2019

Për një muaj nga pickimi i rriqrave në Klinikën Infektive të QKUK-së, ndihmë kërkuar 37 pacientë. Përderisa viteve të kaluara shumica e pacientëve gravitonin nga ... Read More

Dita Botërore e Malaries

25/04/2019

Sot është Dita Botërore e Malaries, e cila është sëmundje infektive që shkaktohet nga pickimi i insekteve, kryesisht i mushkonjave. Ditë më parë shkencëtarët kanë ... Read More

Nisin hetimet për vdekjen tragjike të 6 vjeçarit nga Peja, mjekët i thanë se kishte grip

19/04/2019

Arbër Berisha 6 vjeçar nga fshati Qyshk i Pejës ka vdekur të martën në klinikën Infektive në QKUK. Aty kishte ardhur nga spitali rajonal i ... Read More

Vdekja e 6-vjeçarit nga Peja – QKUK thotë se fëmija ishte në gjendje të rëndë

18/04/2019

Klinika Infektive e Qendrës Klinike Universitare e Kosovës, ka njoftuar se, se fëmija A.B (2013) ka ardhur në gjendje të rëndë kome nga Peja në ... Read More

Fruthi, deri tani janë vaksinuar afro 8600 persona

25/02/2019

25 Shkurt 2019 / 13:59 Mbrëmë në Klinikën për sëmundje Infektive janë kontrolluar pesë pacientë me fruth të cilët janë lëshuar për kurim të mëtejmë ... Read More

Hepatiti B dhe diagnostikimi laboratorik i tij

23/02/2019

Hepatiti B është një sëmundje infektive inflamatore e mëlçisë e shkaktuar nga virusi i hepatitit B (VHB). Ky virus është i përhapur pothuajse në gjithë ... Read More