Tag: Institutit

Zvicra me Ligj kundër homofobisë

10/02/2020

Sipas parashikimeve të Institutit GFS në Bernë, zviceranët miratuan një ligj që ndalon diskriminimin bazuar në orientimin seksual me 62 për qind. Ligji i ri ... Read More

Vaksinimi ndaj gripit, me rëndësi për shtatzënat

17/11/2019

Vaksinimi ndaj gripit është një element thelbësor i kujdesit prenatal.Ekspertët e Institutit të Shëndetit Publik në Shqipëri thonë se gratë shtatzëna janë më të rrezikuara ... Read More

Sot mot i ngrohtë dhe me vranësira

26/05/2019

Sipas parashikimit të Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës (IHK), mbi vendin tonë sot do të mbajë mot me diell dhe vranësira të shpërndara. IHK njofton se ... Read More

Tahiri: Instituti për Krime Lufte në Kosovë për 8 vite nuk kanë dhënë asnjë shifër për viktimat

16/05/2019

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri duke arsyetuar shuarjen e Institutit për Krime Lufte dhe kthimin në Departament për Drejtësi Tranzicionale, tha se ata asnjëherë prej ... Read More

Mustafa takohet me drejtorin e NDI, flasin për bashkëpunimin e mëtutjeshëm

14/05/2019

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, është takuar me presidentin e Institutit Kombëtar Demokratik (NDI), Derek Mitchell. Sipas njoftimit për media, Mustafa, falënderoi ambasadorin Mitchell për ... Read More

Thaçi shprehet mirënjohës për angazhimin 20 vjeçar të NDI-së në Kosovë

14/05/2019

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur sot në takim Presidentin e Institutit Demokratik Kombëtar (NDI), Derek Mitchel. Presidenti Thaçi e ka falënderuar ... Read More

Mot me diell dhe vranësira të shpërndara

03/05/2019

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se sot do të mbajë mot me diell dhe vranësira të shpërndara. Sipas institutit, temperaturat minimale parashihen të lëvizin ... Read More

Analisti gjerman: Samiti i Berlinit flakareshë për Mogherinin, vdes ideja për shkëmbim territoresh

30/04/2019

Analisti gjerman Bodo Weber, që është bashkëpunëtor i lartë i Institutit Transatlantik të Këshillit për Politikën e Demokratizimit, tha shpreson që takimi i Berlinit i ... Read More

Facebook do të kthehet në një varrezë digjitale

28/04/2019

Një raport i ri nga akademikët e Institutit të Internetit të Oksfordit (OII), pjesë e Universitetit të Oksfordit, krijon dy skenare të mundshme ekstreme. Sipas ... Read More

Murati: Seancat e jashtëzakonshme po e lënë mbrapa Kuvendin

15/04/2019

Menaxheri i projektit të Institutit Demokratik të Kosovës (KDI) për monitorimin e Kuvendit të Kosovës, Artan Murati, ka bërë me dije se seancat e jashtëzakonshme ... Read More

Çaji i gjelbër largon erën e keqe të gojës

13/04/2019

Hulumtuesit e Institutit izraelit për teknologji pohojnë se çaji i gjelbër mposht erën e keqe të gojës, por edhe reduktoni rrezikun nga zhvillimi i kariesit ... Read More

Parashikimi i motit për dy ditët e ardhshme

09/04/2019

Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, gjatë dy ditëve të ardhshme do të mbajë mot kryesisht i vranët dhe me reshje shiu. Po sipas IHMK-së, të ... Read More