Tag: International

Dita Botërore e Monumenteve dhe Vendbanimeve historike

18/04/2019

Këshilli Ndërkombëtar i Monumenteve dhe Vendbanimeve Historike (International Council on Monuments and Sites-ICOMOS) në vitin 1982, ka krijuar ditën ndërkombëtare të monumenteve dhe vendbanimeve historike, ... Read More

Atifete Jahjaga në mesin e 100 njerëzve me reputacionin më të mirë në botë

11/04/2019

Kompania udhëheqëse konsulente për menaxhimin e reputacionit, Reputation Poll International, ka publikuar listën e njerëzve me reputacionin më të mirë në botë për vitin 2019. ... Read More

“International Maarif Schools of Kosova” uron 11 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës

17/02/2019

“International Maarif Schools of Kosova” me anë të një video-mesazhi ka uruar 11 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës. Përveç pjesëve nga koha e luftës në ... Read More

Transparency International: Shqipëria kthim prapa në luftimin e korrupsionit

29/01/2019

Organizata ndërkombëtare Transparency International (TI), publikoi të martën Indeksin e Perceptimit të Korrupsionit për vitin 2018, i cili thekson se dështimi i vazhdueshëm i shumicës ... Read More

Kosova, kthim prapa në luftën kundër korrupsionit

29/01/2019

Organizata ndërkombëtare Transparency International publikoi të martën Indeksin e Perceptimit të Korrupsionit për vitin 2018, i cili thekson se dështimi i vazhdueshëm i shumicës së ... Read More

Sa janë optimistë njerëzit në botë? Të përfshira edhe Kosova e Shqipëria!

27/12/2018

Studimi i fundit i Asociacionit Gallup International në mbarë globin ku merr pjesë edhe Kosova dhe Shqipëria përmes Kantar TNS Index Kosova, anëtare e këtij ... Read More

Po vjen “Life Safety International Film”, festivali i parë shqiptar që vlerëson filmat e bërë me ‘smartphone’

20/12/2018

Festivali “Life Safety International” mbahet për herë të parë në Kosovë dhe është i vetmi në këtë format. Bërja e filmave me Smartphone është vetëm ... Read More

Adrian Morina dhe Ylber Bardhi marrin çmimin kryesor në “Prishtina International Theater Festival”

06/12/2018

Ka përmbyllur edicionin e dytë në natën e së mërkurës Festivali Ndërkombëtar i teatrove, “Prishtina International Theater Festival – PITF 2018”. Ky edicion ka zgjatur ... Read More

Seleni ndihmon në parandalimin e kancerit të zorrës së trashë

26/10/2018

Studimi i ri, i publikuar në periodikun “International Journal of Cancer”, zbulon se rritja e konsumimit të selenit mund të ndihmojë në parandalimin e kancerit ... Read More

Liderët botëror: Kosova dhe Shqipëria pëlqejnë më së shumti Merkelin

13/08/2018

Gallup International ka realizuar anketën e vitit 2018 në lidhje me mendimet që kanë qytetarët e 55 shteteve për udhëheqësit botëror. Të anketuarit janë pyetur ... Read More

Interi mposht Atletico Madridin në International Champions Cup

11/08/2018

Interi ka fituar ndaj Atletico Madridi me rezultat minimal 1-0 në kuadër të ndeshjeve të International Champions Cup. Nerazzurrët janë treguar më të fortë në ... Read More

Lopetegui refuzon të bën krahasime mes Balet dhe Ronaldos, konfirmon dëshirën për largim të Kovacicit

08/08/2018

Real Madrid ka arritur edhe një fitore në kuadër të International Champions Cup. Madrilenët kanë triumfuar para shikuesve në stadiumin MetLife kundër Romës me rezultat ... Read More