Tag: japonez

Artisti që “klonon” femrat

01/06/2020

Artisti japonez, Daisuke Takakura fotografisë i ka dhënë një dimension të ri, atë të krijimit të momenteve të ndryshme me të njëjtin person. Takakura në ... Read More

Burri më i vjetër në botë (112 vjet) tregon sekretin për të jetuar gjatë

12/02/2020

Një fermer i pensionuar japonez u emërua si njeriu më i vjetër në botë, me moshë prej 112 vjetësh e 344 ditësh. Sekreti i një ... Read More

Uji japonez që bën mrekulli shëndetësore

10/12/2019

Uji japonez njihet si një ndër pijet që djeg yndyrat dhe ndihmon në humbjen e peshës, por poashtu është një ndër recetat që sjell edhe ... Read More

Risitë madhështore që do të ndodhin në Tokio 2020

16/11/2019

Shteti japonez ka filluar përgatitjet qe disa vite dhe është duke dhënë maksimumin në mënyrë që të mos ndotët ambienti dhe të përdorët më shumë ... Read More

Majmunët pushtojnë fshatin, banorët formojnë “policinë” e armatosur

22/08/2019

Një “polici” e armatosur është krijuar në një fshat japonez për të ndaluar primatët që të pushtojnë tokat bujqësore. Më shumë se 30 vullnetarë në ... Read More

Si të jetoni më mirë? Jua rrëfen mjeku 115 vjeçar nga Japonia

02/07/2019

Mjeku 115-vjeçar japonez me emrin Shigeaki Hinohara na ofron këshilla se si të jetojmë dhe të kënaqemi plotësisht me çdo vit të jetës sonë. Mjeku ... Read More

Risia në kamerë që do sjellë ‘Apple’ në gjeneratën e ardhshme të ‘iPhone XR’

28/04/2019

Sipas blogerit japonez Macotakara, pasardhësi i ‘iPhone XR’ mund të ketë një progres të madh të kamerës. Modeli aktual i iPhone XR ka një lente ... Read More

Dieta që, krahas dobësimit, ndihmon edhe në ndaljen e plakjes

12/02/2019

Shkencëtari japonez, Yoshinori Ohsumi, ka zbuluar parimin e ushqimit që ndihmon në ruajtjen e rinisë dhe shëndetit. Për zbulimin e vet i është ndarë Çmimi ... Read More

Futbollisti më i vjetër në botë, Miura vazhdon kontratën me Yokohaman

11/01/2019

Veterani japonez, Kazuyoshi Miura do të vazhdojë të luajë futboll profesionist edhe në moshën 52-vjeçare. Japonezi ka zgjatur kontratën me klubin që bën pjesë në ... Read More

Postimi më i famshëm në Twitter është nga miliarderi japonez, që dhuron para

07/01/2019

Ju ndoshta nuk keni dëgjuar për Yusaku Maezawa më parë, por miliarderi japonez ka shumë famë, posedon super-makina, vepra arti Picasso dhe madje ka blerë ... Read More