Tag: japoneze

Cili është sekreti i japonezëve që kanë lëkurë si të bebeve

10/06/2020

Një masazh i quajtur Shiatsu, shumë i përhapur në kulturën japoneze, mund të ndihmojë në reduktimin e rrudhave në fytyrë dhe sidomos në zonën e ... Read More

Maska e famshme me ujë orizi që largon rrudhat

05/06/2020

Për shekuj me radhë femrat japoneze kanë përfituar nga vetitë mrekullibërëse të orizit. Duke qenë se është i pasur me antioksidantë, orizi është një ndër ... Read More

Teknologjia e re parandalon shoferët të ngatërrojnë frenat dhe gazin

06/02/2020

Toyota, një prodhues makinash japoneze, po përgatitet të tronditë tregun këtë verë me teknologji inovative. Teknologjia e re do të ofrohet së pari si një ... Read More

Teprica e këtij elementi jetik çon në sulm në zemër dhe tru

06/11/2019

Hulumtimi i ri nga studiuesit japonezë tregon se injeksionet e hekurit mund të shkaktojnë një ngushtim pothuajse të menjëhershëm të enëve të gjakutNdërsa niveli i ... Read More

Grabitet diamanti 50 karatësh, me vlerë 1,6 milionë euro

25/10/2019

Policia japoneze është vënë në ndjekje të një diamanti 50 karatësh, me vlerë 1,6 milionë euro, i grabitur në një argjendari në Yokohama. “Diamanti i ... Read More

Numri i 100-vjeçarëve japonezë arrin në 70.000

14/09/2019

Një raport nga qeveria japoneze tregoi se për herë të parë në Japoni, numri i personave që kanë  arritur moshën 100 vjeç ka arritur në ... Read More

Nuk ka asnjë 50 vjeçar në Japoni që nuk e përdor këtë super recetë. E mbajnë të fshehur prej kohësh

24/08/2019

Keni dëgjuar për recetat japoneze tepër efektive, që konsiderohen si “burimi” i parë i produkteve të kozmetikës? Ajo që do t’ju lë me gojë hapur ... Read More

Konsumimi i ujit në bark të thatë, sekreti për një trup të shëndetshëm

03/07/2019

Femrat japoneze janë të njohura për pamjen e tyre të mirë dhe të shëndetshme. Përderisa gjenetika luan rolin e saj, ekzistojnë edhe disa metoda me ... Read More

Recetë e lashtë japoneze që ka shokuar mjekët e lëkurës

10/05/2019

Padyshim, femrat japoneze janë prej më të bukurave dhe me pamjen më rinore në botë. Sekreti i bukurisë së tyre është një ilaç i cili ... Read More

Televizori që kushton 70 mijë dollarë

30/04/2019

Televizori i ri 8K Sony Z9G renditet në krye të katalogut të shoqërisë japoneze me diagonale prej 98 inç dhe me çmim që nis nga ... Read More

Shpallet njeriu më i vjetër i gjallë: Momentin e përshkruan si më të mirin, në 116 vitet e jetës (Foto)

09/03/2019

Zyrtarët e Rekordeve të Ginisit, e kanë shpallur një japoneze 116-vjeçare, si njeriun më të vjetër të gjallë në botë. Autoriteti global i rekordeve, i ... Read More