Tag: Japoni

Japoni, fillojnë provat klinike për vaksinën e parë të COVID-19

30/06/2020

Në Japoni kanë filluar provat e para klinike të vaksinës së parë potenciale kundër koronavirusit. Sipas lajmit të agjencisë Kyodo, mësohet se vaksina e ADN-së ... Read More

Çfarë “sekretesh” fsheh grupi juaj i gjakut

27/02/2020

Në shumë kultura të botës, veçanërisht në Japoni, mendohet se lloji i gjakut i një personi mund të ndikojë në personalitetin e tij. Megjithatë, çështja ... Read More

Një lajm i hidhur për ata që konsumojnë alkoolin

11/12/2019

Një studim i më shumë se 120,000 njerëzve në Japoni zbuloi se pirja e rregullt – madje edhe në sasi të vogla – rrit ndjeshëm ... Read More

Çaji japonez që e djegë dhjamin, e lufton kancerin dhe e rritë energjinë

08/10/2019

Ka origjinën në Japoni dhe është përdorur në lindjen e largët me mijëra vjet. Ky çaj i mahnitshëm bëhet nga gjethet e reja të pluhurosura ... Read More

Numri i 100-vjeçarëve japonezë arrin në 70.000

14/09/2019

Një raport nga qeveria japoneze tregoi se për herë të parë në Japoni, numri i personave që kanë  arritur moshën 100 vjeç ka arritur në ... Read More

Ngrënia e kërpudhave zvogëlon rrezikun nga kanceri i prostatës

07/09/2019

Sipas një studimi të zhvilluar në Japoni, është zbuluar se ngrënia e kërpudhës mund të ketë zvogëluar rrezikun nga kanceri i prostatës.Sipas lajmit të publikuar ... Read More

Japonezët ia shpëtuan jetën vajzës nga Kosova – gjatë luftës kishe pësuar djegie të rëndë në fytyrë (Video)

28/03/2019

Një televizion në Japoni, ka bërë një storie për Besiana Musliun, e cila gjatë luftës në Kosovë ka pësuar djegie të rëndë në fytyrë. Pas ... Read More

Lind foshnja më e vogël në botë, ja sa peshon

26/03/2019

Djali më i vogël në botë i mbijetuar i lindur ndonjëherë në Japoni është lejuar të kthehet shtëpi pas një qëndrimi të gjatë në spital. ... Read More

Veseli takon studentë kosovarë në Japoni

17/03/2019

Gjatë qëndrimit në Japoni, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, takoi edhe komunitetin shqiptar që jeton dhe vepron në Tokio. Ai me këtë rast ... Read More

Rita Ora e pranon që ka veshur sytjena me numër të gabuar gjatë gjithë kohës

16/03/2019

Këngëtarja shqiptare e njohur ndërkombëtarisht, Rita Ora, aktualisht ndodhet në Japoni për turneun e saj të koncerteve. Ajo është shumë e ndjekur në rrjetet sociale, ... Read More

Vonohet tre minuta në takim, ministri japonez kërkon falje

22/02/2019

Ministri i Shtetit për Lojërat Olimpike në Japoni, Yoshitaka Sakurada, ka kërkuar falje publike pasi mbërriti tri minuta me vonesë në një takim parlamentar. Deputetët ... Read More

Rrezik për termet në Japoni, shfaqen peshq të rrallë që ‘paralajmërojnë‘ fatkeqësi natyrore (Foto)

01/02/2019

Rrjetet sociale në Japoni janë mbushur me pretendime, se mund të ndodhë ndonjë cunami, si pasojë e daljes në sipërfaqe të disa peshqve të rrallë, ... Read More