Tag: kafesë

E dini se kafeja iu ndihmon të humbni peshë?

23/06/2020

Aroma e kafesë së freskët në mëngjes, jo vetëm që të hap sytë, por edhe të ndez shqisat e përgjumura. Megjithatë, roli i kafesë në ... Read More

Arsyet për t’i thënë jo kafeinës

17/12/2019

Kafeina është lëndë e veçantë që gjendet në kokrrat e kafesë e në disa bimë të tjera. Kafja përmban 1,2% kafeinë ndërsa çaji 1,9%, kjo ... Read More

Kafeja iu ndihmon të humbni peshë

14/09/2019

Pirja e kafesë mund të aktivizojë sistemin mbrojtës kundër yndyrnave të trupit, një zbulim ky që mund të ketë pasoja të mundshme në luftën kundër ... Read More

JO, kafeja nuk e shkakton kancerin dhe as nuk e parandalon atë

29/07/2019

Konsumimi i kafesë nuk e rritë rrezikun e kancerit, mirëpo as nuk e parandalon atë. Kjo sipas një studimi të fundit të bërë nga një ... Read More

Shtojeni një lugë të këtij përbërësi në kafenë e mëngjesit dhe dhjami shkrihet si me magji

10/07/2019

Për shumicën e njerëzve, konsumimi i kafesë posa të zgjohen nga gjumi është rutina e preferuar e mëngjesit.Kjo pije e jashtëzakonshme ka efekte pozitive në ... Read More

Studimi, kur kafeja është e tepruar?

25/05/2019

Për shumë njerëz, pirja e kafesë në mëngjes është thelbësore për të nisur ditën siç duhet. Por kini kujdes të mos e teproni: nëse konsumohet ... Read More

Pini kafe nëse keni probleme me diabetin

30/04/2019

Ekzistojnë gjithashtu hulumtime bindëse që rritja e marrjes së kafesë mund të ulë rrezikun për zhvillimin e diabetit të tipit 2. Rreth kafesë janë bërë ... Read More

Studimi i madh: Sa më shumë kafe që pini, aq më gjatë do rroni

02/04/2019

Çdoherë e më shumë po flitet për pasojat e kafesë në shëndetin njerëzor. Kafeja është e pasur me kafeinë, dhe nëse konsumohet në masë të ... Read More