Tag: karakterizohet

Myku i thonjve, kurat e duhura natyrale për një trajtim efikas

28/06/2020

Myku i thonjve është jo vetëm bezdisës por edhe i dhimbshëm. Ai karakterizohet nga inflamacioni, dhimbjet, enjtja e gishtit, zverdhja dhe plasaritja e thoit ose ... Read More

Neurologia Entela Basha: Simptomat kryesore që tregojnë se jeni prekur nga alzheimer

11/05/2020

Nga neurologia, Entela Basha – Demenca është një sëmundje që karakterizohet nga një rënie progresive e funksioneve të larta të trurit në një ose më ... Read More

Tri historitë e trilluara për fshatin Rrenc

31/12/2019

Një fshat me 120 shtëpi, i cili gjendet në hyrje të komunës së Dragashit, karakterizohet nga emri i veçantë që mban. Ndonëse banorët nuk kanë ... Read More

Kush guxon dhe kush nuk guxon të pijë kafe

18/11/2019

Artriti urik është një lloj sulmi artritik i nyjave që karakterizohet nga sulmet akute të dhimbjes së fortë dhe të padurueshme, ndjeshmëria, skuqja, nxehtësia dhe ... Read More

Nga e hëna mot më i freskët dhe me shi

12/05/2019

Java në vijim do të karakterizohet me mot të paqëndrueshëm, me vransira dhe me shi, e kohëpaskohe edhe me zhvillime të shtrëngatave me shi. Kjo, ... Read More

Çka është autofagjia – procesi që i ndodh trupit gjatë agjërimit dhe nga i cili përfitojmë shumë?

10/05/2019

Tanimë jemi në muajin e shenjtë të Ramazanit, i cili karakterizohet me agjërim apo me abstenim nga pijet. Të gjithë personat që agjërojnë gjatë këtij ... Read More

Mot me diell në Kosovë

21/04/2019

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se dita e diele do të karakterizohet me mot kryesisht me diell dhe i qetë. Sipas institutit, temperaturat minimale ... Read More

Sot mot i kthjellët, pasdite priten reshje shiu

02/04/2019

Siç ka paralajmëruar Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, java e parë e muajit prill do të karakterizohet me mot të ndryshueshëm, diell, vranësira dhe reshje shiu. ... Read More

Muaji prill pritet të ketë reshje të konsiderueshme shiu

31/03/2019

Java e parë e muajit prill do të karakterizohet me mot të ndryshueshëm, diell, vranësira dhe reshje shiu. Dita e hënë dhe e martë mbeten ... Read More

Mot me frymë dhe i ftohtë

12/03/2019

12 Mars 2019 / 7:25 Sot në vendin tonë do të karakterizohet me mot të ndryshueshëm dhe vende-vende me reshje shiu, borë paralajmërohet në viset ... Read More

Nga e hëna mot më i ftohtë, priten reshje shiu dhe bore

10/03/2019

Java në vijim do të karakterizohet nga depërtimi i fushave të presionit të ulët nga Atlantiku dhe masave të ftohta ajrore nga veriu i kontinentit.Nën ... Read More

Moti sot me diell, pasdite mundësi për reshje shiu

13/06/2018

Dita e sotme do të karakterizohet nga mot i kthjellët. Temperatura do të varrojnë nga  24 gradë celsius deri në 30 gradë. Ndërsa gjatë  pasdites ... Read More