Tag: Kina

Njihuni me 25 vendet me popullsinë më të madhe në botë !

04/06/2020

Sigurisht se e dini fare mirë që Kina është shteti më i populluar – dhe se India është i vetmi vend në botë që, në ... Read More

A do të infektoheni me ‘koronavirus’ nëse porositni diçka nga Kina? Ekspertët tregojnë të vërteten

04/02/2020

Me koronavirusin që vazhdon të përhapet nga Kina – dhe 11 raste të konfirmuara në ShBA shumë njerëz kanë frikë se mos do të preken ... Read More

Instrumenti 2000 vjeçar për tërmetet që mendohet se është i saktë edhe sot

25/09/2019

Në vitin 132 të erës sonë, Zhang Heng, një studiues nga Kina, i paraqiti oborrit të mbretit Han sizmoskopin e parë në botë. Rindërtimet që ... Read More

Paralajmëron Kina: Apple monitoron përdoruesit

17/09/2019

Kina ka akuzuar Apple për monitorim të përdoruesve të tij nëpërmjet “spyware” në celular dhe kompjuter. Ministria e Jashtme e Kinës tha sot se bota ... Read More

Këto janë përfitimet në shëndet nga çaji i zi

30/07/2019

Çaji i zi është një ndër lëngjet më të dashura në botë. Që nga Kina deri në Britani ka njerëz që e pinë rregullisht këtë ... Read More

Pjeshka, fruti magjik i lëkurës dhe shëndetit

17/06/2019

Pjeshkat janë fruta, të cilat kanë origjinë nga Kina përafërsisht 8000 vite më parë. Krahas shijes së tyre të mirë, ato kanë shumë përbërës, të ... Read More

Mandzukic refuzon ofertë nga Kina

17/01/2019

Mario Mandzukic ka një mega ofertë nga Kina, pikërisht nga klubi Shanghai SIPG, por ai nuk e ka ndërmend të largohet nga Juventusi. Sulmuesi kroat ... Read More

Kinezët përfundojnë ndërtimin e një kryevepre tjetër arkitektonike, i ka 8 rrokaqiej 250 të lartë (Video)

16/01/2019

Kina ka arritur të përfundojë ndërtimin e një mrekullie arkitektonike në qytetin Chongqing. Bëhet fjalë për rrokaqiellin e ashtuquajtur horizontal që njihet si ndërtesa më ... Read More

Kina do të ‘ndërtojë shtëpi në hënë nëpërmjet teknikës 3D’, planifikon të rikthehet në fund të vitit (Foto)

14/01/2019

Kina dëshiron të jetë shteti i parë që ndërton bazë në hënë, gjë të cilën pretendon se do ta realizojë nëpërmjet teknikës 3D. Zyrtarë të ... Read More

Kreu gjashtë intervenime pandërprerë, kirurgun e zuri gjumi duke mbajtur dorën e operuar të pacientit (Foto)

10/01/2019

Luo Shanpeng nga Kina po cilësohet si hero, pasi punoi pandërprerë për 20 orë, që të shpëtonte pacientët që ishin në urgjencë. Imazhi mbresëlënës që ... Read More

Kina lanson Chang’e në anën e errët të Hënës

03/01/2019

Në 2016, Kina shprehu interesin e saj për lansimin në Hënë, por jo pjesën ku ateruan shtetet e tjera, por anën e errët të Hënës. ... Read More