Tag: KMDLNJ

KMDLN-j: Tre policë të plagosur në veri, njëri në gjendje të rëndë

28/05/2019

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut – KMDLNJ, nëpërmjet një komunikate për media ka dënuar dhunën e përdorur nga qytetarët serbë ... Read More

KMDLNJ: Vdes edhe një i dënuar në burgun e Dubravës

23/05/2019

Këshilli për mbrojtjen e të drejtave e të lirive të njeriut (KMDLNj) përmes një njoftimi për media bënë të ditur se me datë 22.05.2019 në ... Read More

KMDLNj: Pavarësisht kallëzimit penal të dorëzuar në Hagë, drejtësia ndërkombëtare heshti ndaj masakrës së Dubravës

22/05/2019

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut (KMDLNj), përmes një njoftimi për media ka bërë të ditur se në mesin e ... Read More

KMDLNJ: Mos e linçoni Flora Brovinën

20/05/2019

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut (KMDLNJ) ka reaguar kundër, siç e kanë quajtur ata, fushatës linçuese ndaj deputetes Flora ... Read More

KMDLNj: Të mbyllet njësia e paraburgimit në Dubravë

14/05/2019

KMDLNj ka kërkuar që Pavijoni i Paraburgimit në Qendrën Korrektuese në Dubravë duhet të mbyllet urgjentisht. Në këtë qendër thuhet se përafërsisht janë 35 deri ... Read More

KMDLNJ: SBASHK nuk kishte arsye ta braktisë takimin para kohe

15/04/2019

KMDLNJ përmes një komunikate për media ka reaguar ndaj largimit të përfaqësuesve të SBASHK-ut para kohës nga takimi, ku po diskutohej për të gjetur një ... Read More

KMDLNj: Nëse MASHT-i i nënshtrohet shantazhimit nga SBASHK-u, do të kërkojmë dorëheqjen e ministrit

03/04/2019

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNj), ka reaguar lidhur me situatën në arsim, ku po vazhdojnë ende paqartësitë rreth kompensimit ... Read More

KMDLNj: Gjendje jo e mirë në burgun e Hajvalisë

26/03/2019

KMDLNj përmes një komunikate për media njofton se disa herë ka vizituar Qendrën e Paraburgimit në Hajvali, vetëm dy muaj pasi aty janë vendosur të ... Read More

KMDLNJ: Dhuna ndaj deputetit Sllobodan Petroviq duhet të dënohet

20/03/2019

KMDLNJ ka dënuar ashpër sulmin ndaj deputetit Sllobodan Petroviq nga Partia Liberale Serbe, duke kërkuar nga institucionet përgjegjëse në Kosovë t’i bëjnë hetimet e shpejta ... Read More

RrGK bën thirrje për njohje dhe respekt për të mbijetuarat e dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë

20/03/2019

RrGK e shqetësuar nga akuzat e fundit të pabazuara nga KMDLNJ, bën thirrje për mbështetje të vazhdueshme publike për të mbijetuarat e dhunës seksuale të ... Read More